Leigarite sünnipäev on 14. märtsil 1969, kui vabaõhumuuseumit külastavatele turistidele eesti rahvatantsu ja -muusika tutvustamise eesmärgil loodi rahvakunstiansambel Leigarid. Ansambli esimene kunstiline juht oli rahvatantsuõpetaja ja -uurija, folklorist Kristjan Torop (1934-1994), pillirühma esimene juht oli Jaan Sommer ja lauljaid hakkas juhendama Ahto Nurk. Kristjan Toropilt võttis kunstilise juhi ameti 1990. aastal üle tantsupedagoog ja koreograaf Kalev Järvela, kes juhtis ansamblit 2014. aastani. Praegu on ansambli kunstiliseks juhiks Sille Kapper ja lauljaid juhendab Leanne Barbo.

Leigarite püüd on otsida tasakaalu ajalooliste folkloorivormide ja nende uute funktsioonide vahel. Rocca al Mare vabaõhumuuseumis esinedes tuuakse taaskasutusse ja publiku ette tantsud, laulud ja pillilood, mis on rahvasuust üles kirjutatud Eesti erinevates maapiirkondades. Meie eeskujud on ajaloos, ent tantsijate kehad tänapäevased ja selle tõttu ei saa me iial tantsida täpselt nõnda nagu esivanemad kunagi. Pole tarviski. Leigar tunneb rõõmu ühisest tantsust ja peab lugu traditsioonidest ning tahab neid tundeid pealtvaatajatega jagada. Tõeliselt ehe tants sünnib ainult päris pillimeeste saatel, sellepärast saadab vabaõhumuuseumis Leigarite tantsu alati elav muusika.

Leigarid ei kanna vormiriietust. Meid võib näha Eesti erinevate paikkondade rahvarõivastes, mida kanname väärikalt ja reegleid rikkumata. Peame oluliseks, et riided oleksid õigesti seljas, komplektid täielikud. Kasutusel on ka eri aegadel moes olnud ülikonnad ning riietus peab sobima kandja vanuse, perekonnaseisu ja tujuga.

Alates 1970. aastast on Leigarid osa võtnud kõigist üldtantsupidudest ning alates 1997. aastast ka noorte tantsupidudest. Leigarite endised ja praegusedki tantsujuhid on loonud tantsupeotantse ja osalenud paljude pidude lavastusgruppides erinevatel positsioonidel nurgajuhist assistendi, liigijuhi ja pealavastajani.