Avaldasime Kristjan Toropi raamatu “Viron vakka” juurde kuuluva tantsuvideote DVD materjalid nüüd ka veebis! Soovime, et kõigil huvilistel oleks kergem neid vaadata. DVD-mängijat tänapäeval enam paraku igaühel polegi. Siiski on ka DVD meie käest soovi korral jätkuvalt saadaval. Raamatut ja noodivihikut tuleb aga küsida Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsist või raamatukogust.

Tantsud on filmitud 2005. ja 2006. aastal Virumaal Kohala mõisas (pildil) ja Tallinna Saksa Gümnaasiumis. Filmimist juhendasid Kalev Järvela ja Sille Kapper. Nüüdsete teadmiste valguses teeksime kindlasti nii mõndagi juba veidi teisiti. Seda toredam on, et need 15 aasta tagused võtted säilitavad endas ka tolleaegseid arusaamu pärimustantsude tantsimisest.

Tantsud on videotel esitatud nn perekondadena. Perekonnaliikmetel võib igaühel olla oma nimi ja mõnikord võib olla sama nimi eri perekondadesse kuuluvatel tantsudel. See oma nimi on igal tantsul sama, millega see on säilitatud Eesti Rahvaluule Arhiivis, perekonnanimi on kogumiku koostaja pandud.

Enamiku tantsude ees on eraldi näidatud põhiliikumisi, seejärel tuleb tants ise ja kui kirjeldus sisaldab valikuvõimalusi, siis on kõik variandid ka ära toodud. Vahel leidub ühe tantsu õppimiseks kasulikke detaile teiste sama perekonna tantsude juures, sellepärast tasub vaadata kogu perekonda.

Kaamerat hoidis Uno Tormet, monteeris Margus Paap, veebi toimetas videod Tõnu Aas, foto leidis Leigarite arhiivist Ivar Truumure. Tantsisid Leigarid ja musitseerisid Leigarite pillimehed Toomas Toropi juhendamisel.