Jaan Sommer

Kaasmuusik Elina Aasa kirjutas kevadel 2016: „Hea on vaadata, kuidas inimene valdab oma pilli 200%. Ta nagu mängiks akordioni klahvidel ainult sõrmeotstega, kaugelt vaadates oleks käsi justkui paigal, samal ajal võib igasugu trillereid kõlada. Jaanil on ka meeletu rütmitunne (on väga palju väga häid mängijaid, kes üldse tempos ei püsi). Tema mängustiilist kumab läbi, et taust on tunduvalt mitmekesisem kui (rahva)tantsumuusika, see rikastab muuseumiesinemist omal moel.“

Jaan Sommer (07.08.1944-29.08.2016) oli esimene ja kauaaegne Leigarite pillirühma juht, rahvakunstiansambli Leigarid liige alates selle asutamise päevast, 14. märtsist 1969 ja rahvakunstiseltsi Leigarid auliige aastast 2003. Pärast vormilisest pillirühma juhi rollist loobumist mängis Jaan esinemistel akordioni ja jäi ikka õpetajaks ning eeskujuks kõigile praegustele Leigarite pillimeestele. Tantsutrennides oli ta alati usaldusväärne, asendamatult loominguline klaverisaatja kuni oma viimase hooajani, 2015/16.

Jaani pillimängu on püütud paljudesse helisalvedesse. Veebis saab Jaani musitseerimas kuulata-vaadata ETV 1993. aasta saates “Visiitkaart“. Viimasena ilmus aga 2016. aasta jaanuaris salvestatud Leigarite CD “Põhjamaised lemmikud“, kus Jaan Sommeri seades ja esituses kõlab Kristjan Toropi süitide ning mitmete teiste armastatud tantsude saatemuusika.