Leigarite uudised

16.04.2015 Leigarid Tartu Kevadpäevade öös!
2. mail kell 23 algab Tartus Vabaduse puiesteel järjekordne Öötantsupidu. Ettevõtmise eesmärgiks on algusest peale olnud tudengitele ja linnarahvale rahvatantsude kaudu meie juurte tutvustamine. Sel aastal näitavad vanade külapidude tantse ette Leigarid ja kõik saavad kohapeal õppida ning kaasa tantsida. Muusikalise poole eest hoolitseb Kool-Pilt-Koemets Trio. Kõik on oodatud üheskoos eesti traditsioone taasavastama!

9.01.2015 Tänavune Toropi-simman tuleb Moostes
Leigarid korraldavad iga aasta märtsis, ansambli esimese kunstilise juhi, rahvatantsu-uurija ja õpetaja Kristjan Toropi (1934–1994) sünniaastapäeva paiku erinevaid tantsusündmusi, millega kantakse edasi ja levitatakse eheda pärimusliku tantsimisega seotud ideid ning väärtusi. Kahe aastakümne jooksul on Leigarite eestvõttel nn Toropi-simmanid ja neile eelnevad kontserdid, etendused või õpitoad leidnud aset nii Tallinnas kui erinevates Eestimaa paikades, koos kohalike korraldajatega.

 

7. märtsil 2015 tähistavad Leigarid koostöös rahvamuusiku ja kohaliku kultuurielu eestvedaja Krista Sildojaga (Mooste Rahvamuusikakooli ja MTÜ Virbel) Kristjan Toropi sünniaastapäeva tema sünnikodu lähedal Põlvamaal. Mooste Folgikojas etendatakse uuesti möödunud sügisel Leigarite juubeliks valminud ja Tallinnas salme kultuurikeskuses esietendunud tantsulavastust „Viies pööripäev“. Uuenduslikus grupiimprovisatsioonidel põhinevas lavastuse viiakse publik läbi pöörleva spiraali rännakule tantsijate vahele ja tuuakse õhtu lõpuks pinnale tagasi.

 

Lavastuse koreograaf on Jaan Ulst, assistent Sille Kapper, muusikalise kujunduse autor Ardo Ran Varres ja kunstnik Triin Aas. “Viies pööripäev” näitab, kuidas muutuva aja ja maailma taustal muutub ja kohaneb inimene, iseeneses. Etenduses on tantsijatele tagasi antud vanade pärimustantsudega sarnane tantsuloomisvõim. Tavapärase tantsukontserdi asemel kogeb publik ühte kindla ideega algusest lõpuni kulgevat tervikut. Muusikas on ainesena kasutatud regilaulu, helletusi, hüüdeid, hõikeid, pillilugusid, loodushäälendeid ja pilliimitatsioone. Etendusest võtab osa ligikaudu sada tantsijat Leigarite põhi-, noorte- ja lasterühmadest ning ürgleigaritest.

 

Etendusele järgneb traditsiooniline Torop-simman, mis järgib Toropi omas ajas uuenduslikku väljaütlemist „rahvatants on omaaegne seltskonnatants“ (eesti talupoja ballitants). Simmanil mängivad tantsuks Leigarite ja Mooste Rahvamuusikakooli muusikud, tantsupõrandal on eeskujuks Leigarite põhirühma, noorterühma ja ürgleigarite tantsijad, pillimeestele annavad puhkust Leigarite laulurühma poolt eest veetud ring- jm laulumängud.

 

Piletid müügil PILETILEVIS: http://www.piletilevi.ee/est/piletid/kogupere/muusika_ja_teater/viies-pooripaev-158204/

20.12.2014 Leigarid Peterburis 6.-8. detsembril 2014
Leigaritel oli suur rõõm ja au Peterburi eestlaste rahvatantsurühma Neevo kutsel esineda 8. detsembril Oktjabrski kontserdimajas toimunud traditsioonilisel Peterburis elavate erinevate rahvuste kultuurikollektiivide kontserdil. Lähemalt kirjutab Tuuli Keerberg detsembrikuu Peterburi Teatajas (Loe edasi)

 


1.12.2014 Leigarid andsid välja oma kalendri
Pildid kalendrilehtedel peegeldavad juba 45 aastat koos käinud Leigarite aastaringi: harjutamist ja esinemisi, treeninguid ja koostantsimisi kõigi huvilistega. Tants, laul ja pillimäng kuulub leigarite ellu igal aastaajal ja iga ilmaga, kindlasti suvistel nädalavahetustel Eesti Vabaõhumuuseumis, aga ka laia maailma festivalidel ja lavadel.

 

Rahvakunstiseltsi Leigarid kalender 2015 on saadaval Apollo raamatupoes sh e-poes: http://www.apollo.ee/et/rahvakunstiselts-leigarid-kalender-2015.html, Vabaõhumuuseumi väravas ja otse leigaritelt.

12.11.2014 EL Elukestva õppe programmi Grundtvig projekt „Learning From Roots – Traditional Music and Dance Material Use in Adult Education“ on lõppenud
Grundtvig-projekti käigus osalesid Leigarid kahe aasta jooksul õpikoostöö kohtumistel Lätis, Leedus, Poolas, Rootsis ja Eestis.
Õppisime palju uut naaberrahvaste tantsu ja muusika kohta, tutvustasime omi traditsioone ning vahetasime mõtteid pärimuslike oskuste edasi(k)andmise võimaluste ja probleemide üle tänapäeva maailmas. Ülevaade projekti tähtsündmustest asub siin
http://www.europeansharedtreasure.eu/detail.php?id_project_base=2012-1-LV1-GRU06-03578

22.10.2014 Leigarid põimivad pärimustantsu tänapäevaga
Rahvakunstiansambel Leigarid tähistavad 45. juubelisünnipäeva uuendusliku tantsuetendusega, kus 130 rahvatantsijat viivad grupiimprovisatsiooni käigus publiku läbi pöörleva spiraali rännakule tantsijate vahele. Etenduse lavastaja on koreograaf Jaan Ulst ning muusikalise kujunduse autor Ardo Ran Varres.
Tantsuetendus “Viies pööripäev” näitab, kuidas muutuva aja ja maailma taustal muutub ja kohaneb inimene.
Varem peamiselt professionaalsete tantsijatega töötanud koreograaf-lavastaja Jaan Ulst ütleb, et laseb etenduses tantsijatel vanade pärimustantsudega sarnaselt oma tantsu ise luua.
“Annan tantsijale tagasi tantsuloomisvõimu,” lubab Ulst.
Kuigi lava on täis pärimustantsu, ei näe Ulsti sõnul ühtegi traditsioonilist rahvatantsunumbrit ning tavapärase tantsukontserdi asemel kogeb publik ühte kindla ideega algusest lõpuni jutustatud lugu.
“Selle etenduse jaoks ei olegi oma ţanri,” arvab Ulst.
Muusikalise kujunduse autor Ardo Ran Varres märgib, et muusikas on kasutatud ainesena Eesti rahvamuusikat, regilaulu, helletusi, hüüdeid, hõikeid, pillilugusid, loodushäälendeid, pilliimitatsioone.
“Veetsin muljeterohkeid päevi rahvaluulearhiivis materjali kogudes,” selgitab Varres, kuidas käis inspiratsiooni ammutamas. “Valisime lavastajaga koostöös huvitavad lood välja, seejärel tegin neist töötlused, seadsin pillidele, lisasin heliribale loodushäälte salvestusi.”
Varres ütleb, et tema varasem kokkupuude folklooriga on pigem kasin ning hindab Leigarite tantsuetenduses osalemist seda põnevamaks.
“Kuulates vanu salvestusi ning lugedes sadade kaupa vanade regilaulude noote ja sõnu, avanes olustikuline esivanemate maailm täis muresid ja rõõme. Minevik tuli lähemale, paljud maaeluga seotud nähtused muutusid arusaadavamaks,” kirjeldab Varres.
Tantsuetendusega oma 45. sünnipäeva tähistav rahvakunstiansambel Leigarid asutati 1969. aastal eesmärgiga tutvustada Eesti Vabaõhumuuseumi külastavatele turistidele eesti rahvatantsu ja -muusikat. Ansambli esimese kunstilise juhi, rahvatantsude koguja, uurija ja õpetaja Kristjan Toropi eestvedamisel püüti tantsida, laulda ja mängida nii, nagu eesti talurahvas vanasti. Ka täna on Leigaritele tähtis tantsimise ehedus. Leigarite koosseisus tegutsevad täiskasvanute ja laste tantsurühmad, laulurühm ja pillimehed.

 

Tantsuetendus “Viies pööripäev” toimub 1. novembril kell 18 Salme kultuurikeskuses. Piletid on müügil Piletilevis. Etendus kestab 1 tund ja 15 minutit.

 

Tantsuetendus “Viies pööripäev”

 

koreograaf-lavastaja JAAN ULST
muusikaline kujundus ARDO RAN VARRES
lavastaja assistent SILLE KAPPER
Laval RAHVAKUNSTIANSAMBEL LEIGARID

 

Lisainfo
tel 5645 9354
https://www.youtube.com/watch?v=d63rL73m6W0&list=UUbKYDgYcqd97txe3qTTRiJQ
Piletilevi otselink etendusele

28.08.2014 Lasteaialeigarid jätkavad ühise rühmana
Leigarite lasteaiarühma on oodatud 4- kuni 6-aastased poisid ja tüdrukud. Tunnid toimuvad teisipäeviti kell 16:50–17:30 Tallinna Liivaku Lasteaias (Sütiste tee 56). Esimene tund on 2. septembril. Liitumisavalduse saab täita siin

26.08.2014 Koolinoored Leigaritesse tantsima!
Tänaseks on selgunud ka koolilaste harjutusajad, vaata siia!
Uued huvilised on oodatud nii nooremasse koolirühma, kelle esimene kogunemine on juba 2. septembril kui ka C-rühma, kelle trennid algavad 4. septembril.
Nooremat koolirühma juhendab Solvi Kruus, C-rühma Helen Lagle.

18.08.2014 Uute tantsijate vastuvõtt on alanud
Tule meiega tantsima ja laulma! Leigarite 2014/2015 harjutushooaeg algab ansambli 45. juubelisünnipäeva tähistava tantsuetenduse „Viies pööripäev“ proovidega. Ootame lavastusprotsessiga liituma ka uusi huvilisi, selleks vaata palun menüüpunkti Tantsuhuvilistele ja saada avaldus, vastuseks saad kutse esimesele harjutusele, mis on 8. septembril.

15.08.2014 Leigarid vallutavad Tallinna Raekoja platsi
Laupäeval, 16. augustil kell 14 tulevad Leigarid ligi tunniks ajaks Tallinna Raekoja platsi lavale ja lavaesisele munakivisillutisele:
tantsima ja mängima nõnda, nagu me seda tavaliselt teeme Vabaõhumuuseumi taluõuedel.
Tantsud ja muusika on vanavanavanemate aegsed, peo panevad püsti tänased nooremad ja vanemad seltsilised üheskoos.
Saab palju ilusat vaatamist-kuulamist.
Julgemad on oodatud tantsuringiga ühinema!

27.06.2014 Learning from Roots – Saldus
27.-29. juunil osalevad Leigarid pärimustantsu festivalil Salduses (Läti). Kavas on kolm kontserti, eesti kadrillide õpituba (juhib Tiiu Aasa) ja kaks ühistantsimist koos läti, leedu, poola ja rootsi tantsusõpradega. Tagasiteel esinetakse ka Riias. Reis on osa EL Elukestva õppe programmi Grundtvig projektist „Learning from Roots“.

22.05.2014 Ürgleigarid alustavad tantsupeoga enne kõiki teisi
24. mail esineb ürgleigarite D-rühm koos paljude teiste Nõmmel tegutsevate rahvatantsurühmadega Nõmme laulu- ja tantsupäeval „"Hoidkem vaid ühte ...". Päev algab kell 17 rongkäiguga, järgneb kontsert armastatud laulupeolaulude ja XIX tantsupeo „Puudutus“ tantsudega. Pidu peetakse Nõmme Spordikeskuses (Külmallika 15a). Vaata lähemalt

16.05.2014 Leigarid aitavad Tallinna Võimlemispidu teha
Leigarite beebirühm osaleb XVI Tallinna Võimlemispeol "Käsikäes" 1. juunil kell 17.00 Pirita Spordikeskuses võimlemis-tantsukavaga "Tirtsud". Kava autor ja lavastaja on leigar Solvi Kruus, peo pealavastaja Ulvi Mägi. Samal peol juhendab rahvatantsijaid Leigaritest välja kasvanud koreograaf Mall Järvela, tantsuks Kalev Järvela "Kadrel".

 

Võimlemispidu on traditsiooniliselt pühendatud lastekaitsepäevale. Osalevad võimlejad alates beebidest kuni eakamate daamideni, eraldi rühmad poistest, rahvatantsijatest, eliit-võimlemisrühmadest jne. Vanalinnapäevade raames esitatakse kogu kava ka Vabaduse platsil 27. mail kell 19.00.

08.05.2014 Leigarid tantsupeol 2014
Rahvatantsusõprade jaoks tänavu maagiliseks kuupäevaks kujunenud 8. mai tõi ärevusega oodatud uudiseid ka Leigaritele – selgusid tantsupeo eelproovide tulemused: 4.-6. juulil esinevad XIX tantsupeol „Puudutus“ Leigarite B1, B2 ja D-liigi segarühmad ning naisrühm.
Noorte ehk C-segarühm vaatab seda pidu veel tribüünilt, tantsib aga suve jooksul siiski hoogsalt ja mitmel pool, näiteks juba juunis Põhjamaade tantsufestivalil „Pispalan Sottiisi“ Tamperes.

27.04.2014 Polkamasurka õpituba Sabatantsul

 

2. mail 17:30 Telliskivi Loomelinnakus

 

Polkamasurkat (tirgutamise tantsu, surkapolkat, tirkapolkat) tantsiti 19.-20. sajandi vahetusel mitmel pool Eestis. Tantsu tunti ka nimede viruvalss või hiir hüppas all, mis aga kohati võivad tähistada hoopis labajalga. Ka polka ja valsi vahepealse eriskummalise tantsuna on polkamasurkat kirjeldatud, teisal aga lihtsalt polkaks kutsutud, omaaegseid tantsukogujaid niiviisi üpris segadusse ajades. Õpitoas tutvume selle põneva ja keerulise tantsu erinevate kujude ning tantsimise nippidega. Juhendab Sille Kapper, pilli mängib Kaarel Kõivupuu, abiks tantsijad Leigaritest.

 

III Traditsioonilise tantsu festival Sabatants kestab 1.-3. maini 2014. Tänavust festivali toetab EL Elukestva õppe programm Grundtvig. Festival, kus erinevates õppevormides (loengud, õpitoad, aruteluringid) süvenetakse eheda rahvatantsu eripäradesse, on osa Eesti-Läti-Leedu-Poola-Rootsi-Türgi õpikoostööprojektist „Learning from Roots: Pärimustants ja -muusika täiskasvanuõppes“. Vaata ka http://sabatants.ee/sabatants2014/festivalist

12.02.2014 MUUTUVAD TRADITSIOONID – TAASELUSTADA JA/VÕI ELLU JÄÄDA?

 

6. märtsil kell 12 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis (Müürivahe 12) sinise laega saalis rahvusvaheline seminar-vestlusring
"Muutuvad traditsioonid – taaselustada ja/või ellu jääda?" (Traditions in transition – revival and/or survival?)

 

Arutelu peateemaks on pärimustantsu ja -muusikaga seotud traditsiooniliste oskuste ning teadmiste edasiandmise efektiivsed vormid tänapäeva kiiresti muutuvas keskkonnas.
Oma kogemusi ja ideid jagavad Poola, Leedu, Läti ja Eesti tantsijad, muusikud ning kultuurikorraldajad.
Juttu juhib Traditsioonilise Tantsu Festivali Sabatants meeskonna liige Kristiina Kapper.

 

Kõik tantsu- ja muusikasõbrad on väga oodatud! Sissepääs tasuta.
Korraldaja: Rahvakunstiselts Leigarid
Toetaja: EL Elukestva õppe programm Grundtvig

05.02.2014 PÄRIMUSTANTSU PÄEV EESTI VABAÕHUMUUSEUMIS

 

5. märtsil 2014 täitub 80 aastat Eesti folkloristi, rahvatantsude koguja, uurija ja õpetaja, rahvakunstiansambli Leigarid esimese kunstilise juhi Kristjan Toropi sünnist. Selle sündmuse puhul korraldavad Leigarid Eesti Vabaõhumuuseumis Pärimustantsu päeva põnevate õpitubade ja lõbusa simmaniga. Ürgleigarite eestvedamisel avatakse muuseumis Kristjan Toropi nimeline pink.
11:00 TANTSUÕPITOAD Kolu kõrtsis
11:00–11:45 Eesti
12:00–13:15 Leedu
14:00–15:15 Läti
15:30–16:45 Poola
Õpitubade sisust loe lähemalt siit
17:30 KRISTJAN TOROPI PINGI pidulik avamine Sassi-Jaani talu värava juures
kohv ja vestlus Kolu kõrtsis
19:00–23:00 SUUR SIMMAN Kolu kõrtsi talli all

 

Eelregistreeritud osavõtjatele sissepääs kõigile päeva sündmustele TASUTA. Registreerumine 1.märtsini aadressil info@leigarid.ee
Korraldajad: Rahvakunstiselts Leigarid ja Eesti Vabaõhumuuseum
Toetaja: EL Elukestva õppe programm Grundtvig

17.11.2013 Labajalaga masurkafestivalile

 

22.-24. novembril toimub Varssavis festivali „Mazurkas of the World" sügiskohtumine. Selle alates 2010. aastast regulaarselt toimuva mõjuka pärimustantsufestivali üheks eesmärgiks on juhtida tähelepanu Poolast pärit tantsurütmide erakordsele mobiilsusele ja tugevale esindatusele kogu euroopalikus tantsutraditsioonis alates vähemalt 17. sajandist. Eestigi pole selles osas erand – meie väga omaks ja unikaalseks peetud labajalg võib olla üsna tihedas suguluses poola tantsude, nt oberekiga.

 

Kevadistest põhifestivalidest veidi väiksema ja intiimsema sügissündmuse raames koguneb Varssavi etnograafiamuuseumisse rahvusvaheline seltskond muusikuid ja tantsijaid, igaüks oma repertuaariga. Toimuvad seminarid ja õpitoad, keskendumisega eri piirkondades ajalooliselt levinud vabavormiliste paaristantsude improvisatsioonivõimalustele, nn "masurkakinos" näidatakse aga traditsioonilise tantsu teemalisi filme. Kogunemise põhijõu moodustavad seekord poolakad ise, sh nii noore(ma)d pärimuskunstnikud kui vanad külapillimehed, keda Poolas siiani leidub ja kelle oskusi on seal ka osatud väärtustada. Külalisõppijaid ja -õpetajaid oodatakse Leedust (ansambel Kadujo Kaunasest), Lätist (ansambel Dandari Riiast) ja Eestist (Leigarid).

 

Sündmust toetab EL elukestva õppe programmi Grundtvig projekt "Learning from Roots – Traditional Music and Dance Material Use in Adult Education", mille eesmärgiks on luua uusi võimalusi pärimustantsijate ja -muusikute elavateks kohtumisteks ja üksteiselt õppimiseks, jagada pärimustantsu ja -muusika õppimise ning tutvustamise kogemusi, omandada uusi oskusi eheda pärimuse mõistmiseks, edasiandmiseks ja kasutamiseks nüüdisaegses igapäevaelus.

10.09.2013 Leigarid konverentsil Leedus

 

4.-6. septembril toimus Kaunases Leedu Rahvapillimuuseumi korraldusel ja EL Elukestva Õppe Programmi Grundtvig rahastusel rahvusvaheline teaduslik-praktiline konverents „Social and stage dance“. Ettekannete, õpitubade ja kontsertidega esinesid Eesti, Läti, Leedu ja Poola tantsu-uurijad ja -õpetajad, tantsijad, muusikud. Diskuteeriti rahvusliku lavatantsu ja pärimustantsu suhete üle ning tutvuti naabrite tantsutraditsioonide ja nende edasiandmise viisidega. Nii näiteks pakkus Läti esindus huvitava lähenemise tantsutreeningule folkloorirühma, nagu seda on viimastel aastatel noore õpetaja juhendamisel hakanud rakendama ansambel Dandari, Leigarid aga korraldasid ajarännaku läbi Eesti talurahva meelelahutustantsu tähtsamate tüüpide ja vormimuutuste hiliskeskajast 20. saj alguseni. Sille juhitud õpitoas töötasid asjatundlike õpetajate ja aktiivsete tantsupartneritena kaasa Leigarite põhirühma tantsijad Hindrek, Kristi, Heikki, Kadri ja Urve, pilli mängis Kaarel. Samas koosseisus vedasime Eesti osa pikast tantsuõhtust, kuhu oli lisaks konverentsist osavõtjatele kogunenud suur hulk Kaunase tantsuklubilisi. Leedu traditsioonist õppisime seekord laulumänge ja üht polkavormi ning poolakate õpituba keskendus Väike-Poola (Malopolska) masurkale. Masurkatraditsiooni süvenemiseks tekib järgmine võimalus juba novembri lõpus, kui Grundtvigi projekt „Learning from Roots: Traditional music and dance use in adult education“ jõuab Varssavisse, festivali „Mazurkas of the World“ sügiskohtumisele.

25.08.2013 Leigarid korraldavad uute tantsijate konkursi

 

Aus ülestunnistus kõlab nii: Valmistudes 2014. aasta juulis toimuvaks tantsupeoks Puudutus leidsime, et meil on B1 segarühma tantsijaid täpselt selline arv, et ühe koosseisu jaoks palju ja kaheks veidi vähe. Sellepärast korraldamegi uute tantsijate konkursi, kuhu ootame kuni 45a segapaare ja meestantsijaid.

 

Kui sinus põleb soov tantsida taaskord suurel üldtantsupeol, jagada meiega vabaõhumuuseumi muru, reisida mööda laia ilma festivale ning muid vahvaid ettevõtmisi, siis tule esmaspäeval, 9. septembril kell 19 Tallinna Saksa Gümnaasiumi aulasse (Sütiste tee 20, II korrus). Võta kaasa või pane kohe selga mugavad trenniriided, kindlasti võta ligi pehmed vahetusjalatsid ja soovi korral pesemisvahendid. Esimese trenni järgi selgub, kes Su uuteks trennikaaslasteks saavad, sest peale B1 on meil teisigi koosseise ;)

 

Trenniaegu vaata siit (Tantsuhuvilistele)

17.08.2013 Suvelõpp Peruus ja Eestimaals

 

17. augustil sõitis 20 liikmeline Leigarite trupp kaheks nädalaks Peruusse, et osaleda rahvusvahelisel folkloorifestivalil Festidanza. Rohkem infot festivali kohta www.festidanza.org

 

Samal ajal jätkuvad esinemised vabaõhumuuseumis igal laupäeval ja pühapäeval kell 11. Selle hooaja viimane avalik etendus antakse 1. septembril.

 

Taasiseseisvumispäeval, 20. augustil kell 16 võib aga Leigarite muuseumikava näha Riisipere Kultuurimaja juures lõkkeplatsil.

09.08.2013 Grundtvigi projekti teine kohtumine toimus Rootsis

 

Viiuldaja Marju Varblane osales 29. – 31. juulil Malungis rahvamuusika laagris, kus rõhuasetus on rahvapärase viiulimängu õpetamisel. Kõrvuti pilliõppega toimuvad laulu- ja tavaliselt ka tantsutunnid. Kuna sel korral tantsukursus jäi ära, ei sõitnud ka Eesti tantsijad laagrisse. Marju seevastu sai hulga põnevaid kogemusi ja jagab neid nüüd:

 

„Laagris osalejad on jagatud tasemete järgi kuude gruppi ja iga grupp osaleb päeva jooksul neljas õpitoas erinevate õpetajate juures. Laager on väga pika ajalooga – esimesed kokkusaamised toimusid juba 1970-tel. Kokku oli seekord laagris 60 viiuldajat, keskmine vanus 50. Laulugruppi kuulus ligikaudu 20 osalejat, sealne keskmine vanus oli 35. Kuigi öeldi, et osalejad jagatakse gruppidesse pillimängu taseme järgi, siis minu arvates see nii ei toiminud. Nimelt võis igaüks ise end oma tunde järgi ühte gruppidest paigutada. Mina käisin kaasas kõikide gruppidega erinevate õpetajate juures ja võin öelda, et madalaima tasemetähisega grupp ei olnud millegi poolest nõrgem kui kõrgeimalt tähistatud grupp :)

 

Õpetamine toimub nagu eesti laagriteski – alguses õpetaja mängib mitu korda uue loo ette, vahel laseb ka grupil valida ühe kolmest loost, edasi toimub õpetamine kuulmise järgi jäljendamise teel, kus korraga õpitakse umbes 2 takti. Iga lugu salvestatakse osalejate poolt, kusjuures õpetaja mängib selleks tarbeks lugu kahes eri tempos – esmalt õppimise jaoks aeglaselt, seejärel nii, nagu lugu kõlama peab. Lugude mängimise juures juhtisid peaaegu kõik õpetajat tähelepanu stiililistele elementidele, nt poognaga teatud taktiosade rõhutamine, trillerid, mikrotoonide kasutamine jpm.

 

Õhtuti toimusid kogu laagriseltskonnale mõeldud õpitoad, sh ka tantsuõpe (nt polska Rootsi õpetajate poolt, Eesti tantsud minu juhendamisel, järgmistel õhtutel Läti, Poola ja Türgi tantsud) ja lauluõpe (nt rootsikeelsed laulud nii sõnadega kui silpidega, eesti tantsulaul Seitse) ja päris hilisõhtul eesti mõistes tantsuklubi. Selleks pidi end kirja panema saali kõrval olevale tahvlile, kes kellega mängib. Idee oli selles, et tantsima on kõik oodatud, aga tantsuks mängivad kindlad isikud, korraga 15 min. Eesti laagrites on tavalisem aga koos jämmimine, ehk siis rõhuasetus on ühisel musitseerimisel – üks võtab loo üles ja teised liituvad.“

 

Täname Marjut aktiivse osaluse eest ja jääme ootama tulevasi koostöid, ka kodumaal!
Grundtvigi projekti järgmine sündmus leiab aset 4.-6. septembril Leedus, Kaunases, kus toimub teoreetilis-praktiline konverents „Social and stage dance: tradition and innovation“ ja selle raames peale akadeemiliste ettekannete ka mitmesuguseid esinemisi ning õpitube. Kaunasesse sõidab Eestist 8 liikmeline Leigarite trupp.

20.05.2013 Leigarid Baltical 2013

 

6. juunil 19:00 näitame polkamasurka nippe ja knihve Tallinna peol Salme kultuurikeskuses.

 

7. juunil osaleme Eesti päeval Vabaõhumuuseumis:

 

11:00 Leigarite muuseumikava täies pikkuses, ilus ja uhkuses Sassi-Jaanil
13:00 Leigarid ja rahvatantsurühm Dagö tantsivad Hiiumaa tantse Roosta talus
14:35 Ürgleigarid esitavad Rannarootsi kava Pulga talus
14:55 Leigarid tantsivad Ingeri kadrilli Pulga talus
16:00 Leigarite naised laulavad kiigelaule kiigeplatsi kiigel
17:00 Leigarid õpetavad Lääne-Eesti tantse Sassi-Jaanil

 

Kogu Baltica programm avaneb siit: http://www.folkloorinoukogu.ee/BALTICA_2010_1.htm

 

Tulge vaatama!

20.05.2013 Vabaõhumuuseumis algavad Leigarite rahvatantsuhommikud

 

Alates laupäevast, 25. maist esitab rahvakunstiselts Leigarid igal laupäeval ja pühapäeval vabaõhumuuseumis Rocca al Mares ehedat eesti rahvatantsu ja -laulu.

 

Leigarite esinemine koosneb tantsudest, lauludest ja elavas esituses pillilugudest. Alati on kavas tantse ja mänge, mida saab kaasa teha ka publik. Sel aastal, mis on Eestis nimetatud kultuuripärandi aastaks, saab neil eheda rahvatantsu ja -lauluga täidetud hommikutel olema eriline tähendus.

 

Leigarid on endale eesmärgiks seadnud hoida elus eestlaste vanu traditsioone, tantsides ja lauldes neid lugusid, mis meie vana- ja vanavanavanematele armsad olid. Omaaegsed seltskonnatantsud, kalendri- ja muude tavadega seotud laulud ning mängud jõuavad publiku ette peaaegu samal kujul, nagu folkloristid need kunagi kirja panid.

 

Igal suvel muuseumi külastajate seas populaarseks kujunenud tantsuhommikud on kestnud katkematu traditsioonina juba üle 40 aasta. Ehe rahvatants ja -laul on toonud kohale nii Eestiga tutvuma tulnud turiste kui ka traditsioonidest või lihtsalt meeldivast ajaviitest huvitatud kaasmaalasi.

 

Leigarid esinevad vabaõhumuuseumis Rocca al Mares alates 25. maist kuni 1. septembrini igal laupäeval ja pühapäeval kell 11. Esinemiskoht on Sassi-Jaani talu õu muuseumi peavärava lähedal. Kontsert on tasuta, vaatama pääseb muuseumi sissepääsupiletiga.

 

Kuidas üks Leigarite tantsu- ja lauluhommik välja näeb, saab näha siin: http://www.youtube.com/watch?v=1NWsOMtoyXk

 

 

Lisainfo leigarid@leigarid.ee, tel 56459354
Sille Kapper, kunstilise juhi assistent

13.04.2013 Sisetantsupidu ja simman Untsakatega

 

28. aprillil toimub Kalevi spordihallis 600 noore tantsija osalusega sisetantsupidu, millega tähistatakse Leigarite lasterühmade 25.sünnipäeva.

 

Laste ja noorte sisetantsupeost "Sõmeralt Sõrmikule" võtavad osa kaheksa rühmaliigi tantsijad - beebid, lasteaialapsed, algklassid I (2 gruppi), algklassid II, põhikool, C-rühmad ja täiskasvanud. Tantsijad on Tallinna, Tabasalu ja Rakvere rühmadest.

 

Lavastuse käigus rändavad tantsijad läbi kogu Eestimaa, tantsides eri paigust pärit tantse. Kontserdi lavastusgruppi juhib Leigarite kunstiline juht Kalev Järvela.

 

Järvela sõnul on repertuaaris enamasti pärimuslikud tantsud, kuid esitatakse ka Leigarite tantsuõpetajate autoriloomingut. "Väikese rahvatantsupeo korraldamise idee sai alguse soovist tutvustada lastele meie tantsupidude traditsiooni. Osa lapsi on nii väikesed, et pole päris tantsupeol veel käinud. Mida kujutab endast olla väike osa suurest joonisest väljakul, ja mis asi see maagiline tantsupidu on, peaks selle kontserdi jooksul nii öelda omal nahal selgeks saama," rääkis Järvela.

 

Tantsijaid saadab ansambel Untsakad.

 

Pidu algab 28. aprillil kell 17 Tallinnas Kalevi Spordihallis (Juhkentali 12). Etendusele järgneb simman ansambliga Untsakad.

 

Pileti hind 8 on eurot.
Piletite ostmiseks tuleb teha ülekanne Rahvakunstiselts Leigarid arvelduskontole nr 221050924698 (Swedbank) või 10220006968013 (SEB) ning saata e-kiri piletite arvu ja oma kontaktiga e-mailile info@leigarid.ee. Saadame 24 tunni jooksul vastu e-pileti. Trükkige see välja ja võtke kindlasti etendusele tulles kaasa!

 

Lisainfo leigarid@leigarid.ee, tel 56459354

04.03.2013 18.-19. jaanuaril 2013 toimus Riias Grundtvigi programmi projekti Learning from roots – traditional music and dance use in adult education osapoolte esimene kokkusaamine.

 

Projekti kuuluvad kuue partnerriigi esindajad, kes tegelevad erineval moel traditsioonilise tantsu ja/või muusika õpetamise, tutvustamise, interpreteerimise ja levitamisega. Eesmärgiks on jagada üksteisega oma kogemusi ja õppida teineteiselt. Projekti veab eest Pardaugava Rahvamuusikaselts ja Läti Ülikooli rahvatantsuansambel Dandari, kellega Leigaritel on pikaaegsed sõprussuhted. Teised partnerid on Malungi rahvaülikool Rootsist, Altindag vabahariduskeskus Türgist, Leedu Povilas Stulga rahvapillimuuseum ja Poola Festival Mazurki. Leigareid esindas kohtumisel Kristiina Kapper.

 

Esimesel kokkusaamisel tutvuti omavahel ja pandi paika edasine tegevuskava. Iga partner pakkus välja kaks sündmust/festivali oma maal, kuhu ta teisi osalejaid ootab ning märkis ära, kuhu ise plaanib minna. Leigarid ootavad 2014. aasta veebruaris külalisi vaatama oma tavapärast trennisituatsiooni – kuidas meie töötame, missuguseid meetodeid oma „muuseumikava“ õppimiseks kasutame. Eriti läks sellest võimalusest elevile Dandari, aga ka teised osapooled ootavad huviga. Teise üritusena pakuti Eesti poolelt välja 2014. aasta Sabatantsu festival, mis rõõmustas eriti Poola partnereid (Mazurki festivali korraldajaid), kuid jällegi lubasid kõik teised ka tulla. Sellest, millistest sündmustest Leigarid osa võtavad ja millises vormis, kirjutame edaspidi, kui juhatus ja kunstinõukogu on kõik variandid läbi kaalunud ja leidnud nendest meie tantsijatele, pillimeestele ja juhendajatele kõige arendavamad ja põnevamad.

16.02.2013 Märtsikuised lastehommikud Vabaõhumuuseumis

 

Märtsikuus aitavad Leigarite lasterühmad sisustada vahvaid folkloorseid pühapäevahommikuid vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis.

 

3. märtsil kell 11 tantsivad ja mängivad beebid ja lasteaialapsed, 17. märtsil kell 11 koolilapsed.

 

Lisaks meisterdamised taludes kell 11-15, kõrtsis lastemenüü. Kõik on oodatud. Vaata plakatit!

15.02.2013 Leigarid osalevad aastatel 2012-2014 Euroopa täiskasvanuhariduse programmi Grundtvig õpikoostööprojektis Learning From Roots - Traditional Music and Dance Material Use in Adult Education koos pärimustantsijate ja muusikutega Lätist, Leedust, Poolast, Rootsist ja Türgist.

 

Projekti eesmärgiks on luua võimalusi pärimustantsijate ja muusikute elavateks kohtumisteks ja üksteiselt õppimiseks. Projekti käigus jagavad partnerid pärimustantsu- ja muusika õppimise ning tutvustamise kogemusi, omandavad uusi oskusi tantsu ja muusika mõistmiseks ning edasiandmiseks ning tutvustavad avalikkusele eheda pärimuse kasutusvõimalusi nüüdisaegses igapäevaelus. Õpikoostöö kohtumised toimuvad kahe aasta jooksul kõigis partnerriikides, Eestisse tulevad külalised õpetama ja esinema 2014. aasta veebruari- ja maikuus.

 

Projekti kontaktisik Eestis on Leigarite kunstilise juhi assistent Sille Kapper, täiendav info: sille.kapper@gmail.com

22.01.2013 Leigarid rahvusvahelise Baltica eelfestivalil ehk Paavlipäeva peol

 

Laupäeval, 26. jaanuaril 2013 on Nõmme Kultuurikeskuses koos Tallinna folkloorisõprade koorekiht. Rahvusvahelise folkloorifestivali Baltica 2013 eelfestivali ehk suure Paavlipäeva Peoga murtakse talve selgroog.

 

Pidu algab kell 13.30 ja kestab 20ni, Leigaritele saab kaasa elada päeva teises pooles u 16.30 paiku ja tund aega järjest: eraldi kavadega astuvad üles ürgleigarid ning põhirühma kolm koosseisu.

 

Sissepääs on prii, kaasa võiks tuua midagi ühisele teelauale.

 

Baltica on CIOFF’i folkloorifestivalide maailmakalendris olev festival, mille aluseks on rahvuslikud ideaalid, kultuuripärandi säilitamise püüd ja maailma kultuurilise mitmekesisuse põhimõtte austamine. Rahvusvaheline folkloorifestival Baltica on Balti riikide ühisprojekt, mis sai alguse 1987. aastal Leedus ning toimub kordamööda kõikides Balti riikides. Festivali ideoloogia lähtub UNESCO folkloorikaitse prioriteetidest.

 

2013. aasta Baltica põhifestival toimub 3.-7. juulil Iisakus, Sangastes, Tartus ja Tallinnas.

04.10.2012 Algajate rühm võtab vastu uusi tantsijad

 

Leigarite põhirühma algajate koosseis ehk B2-segarühm õpib eesti rahvatantsu põhiliikumisi ja ka pärimuslikku tantsustiili, sest ees on ootamas nii esinemised vabaõhumuuseumis ja osavõtt rahvusvahelisest folkloorifestivalist Baltica 2013. aastal kui laulu- ja tantsupidu „Aja puudutus. Puudutuse aeg“ aastal 2014.

 

XIX tantsupeo ideekavand on sündinud igatsusest, et oleksime avatud märkama ja väärtustama seda mis on päris ega raiskaks oma väärtuslikku aega tühisusele ega sulgeks oma südant puudutustele. Vaatamata sellele, et meie elu koosneb paljudest puudutused, ei jõua enamik nendest paraku näpuotsast kaugemale. Ja puudutuste puudumisest tekkinud tühjuse täidab igatsus ja valu. Tantsupeo repertuaari koostamisel lähtutakse väljakujunenud tavadest ning rühmaliigile sobivusest. Praegu B2 rühmas harjutamist alustades kingid enesele ja oma tantsupartnerile võimaluse ühest suurest puudutusest osa saada!

 

Trennid Tallinna Ühisgümnaasiumis (Pärnu mnt 71) esmaspäeviti kell 20:35–22 ja kolmapäeviti 19–20:25.
Tule kohale!
Hea on, kui täidad enne ankeedi , siis oskame sind oodata.
Lisainfot leiad veel siit (Tantsuhuvilistele) , leigarid@leigarid.ee, tel 5645 9354.

08.09.2012 Beebirühm ja koolilaste rühmad alustavad harjutushooaega

 

Algklasside rühm (1.-4. klass), õpetaja Solvi Kruus,
tunnid esmaspäeviti ja kolmapäeviti 17:30 – 18:30 TSG aulas (Sütiste tee 20),
esimene kogunemine 10. septembril.

 

Põhikooli rühm (6.-8. klass), õpetaja Helen Lagle,
tunnid teisipäeviti 16 – 17:30, neljapäeviti 15 – 15:45 TSG aulas (Sütiste tee 20),
esimene kogunemine 11. septembril.

 

Beebirühm (0-1 a koos vanemaga), õpetaja Solvi Kruus,
tunnid teisipäeviti 17:30 – 18:15 Liivaku lasteaia saalis (Sütiste tee 56),
esimene kogunemine 11. septembril.

 

Uued liitujad on oodatud!
Sooviavalduse saab täita siin (Täida avaldus).
Lisainfo leigarid@leigarid.ee

24.05.2012 Alates sellest laupäevast, 26. maist esitab rahvakunstiansambel Leigarid igal nädalavahetusel vabaõhumuuseumis Eesti traditsioonilisi tantse ja laule.

 

Juba üle 40 aasta kestnud esinemised vabaõhumuuseumis Rocca al Mares on toonud kohale nii Eestiga tutvuma tulnud turiste kui ka traditsioonidest või lihtsalt meeldivast ajaviitest huvitatud kaasmaalasi. Leigarite esinemine koosneb tantsudest, lauludest ja elavas esituses pillilugudest. Alati on kavas tantse ja mänge, mida saab kaasa teha ka publik.

 

Rahvakunstiansambel Leigarid on endale eesmärgiks seadnud hoida elus eestlaste vanu traditsioone, tantsides ja lauldes neid lugusid, mis meie vana- ja vanavanavanematele armsad olid. Omaaegsed seltskonnatantsud, kalendri- ja muude tavadega seotud laulud ning mängud jõuavad publiku ette peaaegu samal kujul, nagu folkloristid need kunagi kirja panid.

 

Leigarid esinevad vabaõhumuuseumis Rocca al Mares alates 26. maist kuni 2. septembrini igal laupäeval ja pühapäeval kell 11. Esinemiskoht on Sassi-Jaani talu õu muuseumi peavärava lähedal. Kontsert on tasuta, vaatama pääseb muuseumi sissepääsupiletiga.

 

Kuidas üks Leigarite etendus välja näeb, saab näha siin: http://www.youtube.com/watch?v=1NWsOMtoyXk

 

Lisainfo:
Sille Kapper
Tel 5645 9354
E-mail leigarid@leigarid.ee

15.04.2012 Leigarid soovitavad

 

Festival SABATANTS! – väärtustab traditsioone ja pakub tantsumõnu.
27.-30. aprillil teatris No99,
vaata programmi Sabatants ja võta osa!

21.02.2012 KEVADE ALGUSE PIDU KOOS LEIGARITEGA

 

20. märtsil 2012

 

On saanud traditsiooniks, et Mustamäe Kultuurikeskuses Kaja tähistatakse kevade algust. Nii ka sellel aastal. Kevade saabumise puhul peame pidu koos Leigaritega, kellel on samuti juba hulk aastaid kombeks just märtsikuus suuremasse tantsuringi kokku tulla. Märtsis on nimelt sündinud nii eesti rahvatantsu suurmees, Leigarite esimene kunstiline juht Kristjan Torop (1934 – 1994) kui rahvakunstiansambel Leigarid ise. Need tähtsündmused annavad alati põhjust meenutada, et
rahvatants on omaaegne seltskonnatants.

 

Kevade esimese päeva õhtul tantsib ja mängib Kultuurikeskuse Kaja suures saalis kogu Leigarite suur seltskond beebidest ürgleigariteni, sh eri vanuses lasteaia- ja koolilapsi ning täiskasvanute põhirühma mitu koosseisu, toeks laulurühm ja pillimehed. Oodata võib ka üllatuskülalisi.

 

Pidu algab 18.00 umbes tund aega kestva kontserdiga, millele järgneb simman. Avatud on kohvik ning sissepääs on tasuta.

 

Lisainfo:
Rahvakunstiselts Leigarid
www.leigarid.ee
e-kiri leigarid@leigarid.ee
tel 56 459 354 (kunstilise juhi assistent Sille Kapper)

 

Mustamäe Kultuurikeskus Kaja
www.kaja.org.ee
e-kiri mariliis@kaja.org.ee
tel 65 47 583 Mariliis Pehme (projektijuht)

09.01.2012 Ilmus reisikiri Leigarite ja Sorrõseto Korea reisist

 

Lõuna-Korea võib olla paradiis nii elu mõtte otsijatele kui toidunautlejatele, niisama maailmapildi avardajatest rääkimata. Miks mitte ka rahvatantsijatele ja -lauljatele, tõestas Leigarite ja Sorrõseto käik CIOFF®i Folkloriada eelfestivalile. ....

14.11.2011 Leigarite beebirühm ootab väikseid ja suuri rahvatantsijaid

 

Leigaritesse saab tantsima tulla juba enne kui oma jalad kandma hakkavad. Beebirühmas saavad alla 1-aastaste laste esimesed tantsusammud tehtud emme või issi aktiivsel kaasabil.

 

Vahvaid tantse, võimlemisharjutusi, salme ja laule veab eest õpetaja Solvi Kruus. Tunnid Pelgulinna Sünnitusmaja Perekeskuse mugavates ruumides (Sõle 23) teisipäeviti kell 15:30.

 

Rühma registreerumiseks täitke palun ankeet siin (Täida avaldus).

08.11.2011 Nokia kontserdimajas etendub eksperiment rahvatantsuga

 

Pühapäeval. 13. novembril toimub Nokia kontserdimajas rahvatantsu köögipoolt avav eksperimentaalne etendus. Etendusega Nipet-näpet mälestavad tantsijad varalahkunud muusikut ja kahe tantsupeo muusikajuhti Toomas Toropit.

 

Etenduse lavastaja, rahvakunstiseltsi Leigarid kunstiline juht Kalev Järvela ütles, et tegelik etendus sünnibki alles pühapäeval kohapeal, kus vaid sel ühel korral on koos need tantsijad, muusikud ja publik. "Etendusse on kaasatud ka tantsuloojad, kes avavad vaatajatele seda, kuidas üks või teine tants sündis – kas oli inspireerijaks mõni emotsioon, juhtum, või hoopis muusika," rääkis ta.

 

Pealkiri Nipet-näpet viitab Järvela sõnul ühelt poolt etenduse mitmekülgsusele, kuid sama nime kannab ka kavas kasutatav Ülle Jantsoni muusikapala.

 

Etenduses tantsib ligi 300 tantsijat ansamblitest Leigarid, Koidupuna, Lee, Leesikad, Päripidi, Pääsuke, Tarvanpää ja Tee Kuubis.

 

Tantsud tulevad ettekandele salvestatud muusika saatel ehk tantsitakse sõna otseses mõttes Toomas Toropi pilli järgi. Ansambel Virre, kes tegutses Toropi juhtimisel, tuleb aga kontserdiks spetsiaalselt uuesti kokku, et ka elavas vormis jagada oma vanu ja uuemaid muusikalisi mõtteid.

 

Toomas Torop oli rahvakunstiansambli Leigarid muusikajuht ning pärimusliku keelpillimuusika ansambli Virre üks olulisemaid loovjõude. Ta oli harukordne pillimees, kes puhta ja peene viiulimängu kõrval pidas lugu tantsust ning oli tuntud just rahvapärase tantsumuusika traditsioonitundliku interpreteerijana. Kahel korral täitis Toomas vastutusrikast tantsupeo muusikajuhi rolli.

 

Intensiivne töö, pühendumus perele ja lähedastele, erialane asjatundlikkus ja vastutustunne, terav kriitika- ja soe huumorimeel on märksõnad, millega viimasel kolmel aastal tuleb Toomas Toropit kahjuks vaid meenutada, sest raske haigus sai noorest mehest võitu. Tänavu oleks Tom, nagu sõbrad teda ikka kutsuvad, saanud 40aastaseks.

 

Kontsert-etenduse Nipet-näpet piletid (12 eurot) on müügil Ticketpro punktides ning e-poes.

 

Lisainfo:
leigarid@leigarid.ee
tel 5645 9354

24.10.2011 „Nipet-näpet“ piletid nüüd müügil

 

Piletid Toomas Toropi elust ja loomingust inspireeritud kontsert-etendusele „Nipet-näpet“ on nüüd müügil Ticketpro müügipunktides üle Eesti ja e-poes http://www.ticketpro.ee/jnp/music/745008-kontsert-etendus-nipet-napet-.html
Kollektiivtellimused aadressil info@leigarid.ee

 

Pileti hind on 12 €. Soodushinnaga pileteid seekord ei ole, sülelapsed sõltumata vanusest pääsevad aga sisse tasuta. Piletid on nummerdatud kohtadega – kiirustage, parimad platsid saavad kõige rutem otsa!

 

Leigarite, Virre, Lee, Leesikate, Koidupuna, Päripidi, Tarvanpää, Pääsukese ja Tee Kuubi ühise kontsert-etenduse videotreilerit vaata siit: http://www.youtube.com/watch?v=Jd-v396ZBk0

 

Kohtumiseni Nokia Kontserdimajas 13. novembril kell 17!

21.10.2011 NIPET-NÄPET - Pühapäeval, 13. novembril kell 17 Nokia Kontserdimajas

 

Kontsert-etendus "Nipet-näpet" on inspireeritud Toomas Toropi elust ja loomingust. Toomas Torop oli rahvakunstiansambli Leigarid muusikajuht ning pärimusliku keelpillimuusika ansambli Virre üks olulisemaid loovjõude. Ta oli harukordne pillimees, kes puhta ja peene viiulimängu kõrval pidas lugu tantsust ning oli tuntud just rahvapärase tantsumuusika traditsioonitundliku interpreteerijana. Pole siis ime, et Toomas Toropi ja Virre seatud muusikale on loodud suurel hulgal autoritantse, mida rahvatantsijad armastavad ja publik kõrgelt hindab. Nii mõnigi tants ja saatemuusika sündis tihedas koostöös koreograafiga. Kahel korral täitis Toomas vastutusrikast tantsupeo muusikajuhi rolli.

 

Intensiivne töö, pühendumus perele ja lähedastele, erialane asjatundlikkus ja vastutustunne, terav kriitika- ja soe huumorimeel on märksõnad, millega viimasel kolmel aastal tuleb Toomas Toropit kahjuks vaid meenutada, sest raske haigus sai noorest mehest võitu. Tänavu oleks Tom, nagu sõbrad teda ikka kutsuvad, saanud 40aastaseks. Selleks puhuks sündival kontsert-etendusel "Nipet-näpet" tulevad tantsud ettekandele salvestatud muusika saatel ehk sõna otseses mõttes Toomas Toropi pilli järgi. Ansambel Virre tuleb aga kontserdiks spetsiaalselt uuesti kokku, et ka elavas vormis jagada oma vanu ja uuemaid muusikalisi mõtteid.

 

Tantsivad Leigarid, Koidupuna, Lee, Leesikad, Päripidi, Pääsuke, Tarvanpää ja Tee Kuubis.
Muusika: Virre.
Lavastab Kalev Järvela.

 

Korraldaja: MTÜ Rahvakunstiselts Leigarid

15.09.2011 Noorimad ja vanimad leigarid alustavad uut hooaega oktoobris

 

Kõige vanemate leigarite - ürgleigarite - harjutushooaeg algab traditsiooni kohaselt oktoobrikuus. Esimene kogunemine on pühapäeval, 2. oktoobril ja mõistagi tähenduslikul kellaajal 11.00 Nõmme Kultuurikeskuses. Harjumuse jõud on suur - suviti tantsivad ju Leigarid igal laupäeval ja pühapäeval kell 11 vabaõhumuuseumis, nii on see olnud juba aastast 1969. Ürgleigarid nimetavad end Rahvakunstiseltsi Leigarid seenior-rühmaks ja sinna kuuluvad paljud endised Leigarite põhirühma tantsijad, kes enam aktiivselt muuseumis ei käi. Ürgleigareid juhivad Georg ja Ede-Mall Jüriado.

 

Oktoobrikuus avaneb taas ka beebirühm. Möödunud kevadel võeti paariks kuuks puhkust, sest beebid kasvasid suureks ja läksid üle järgmisesse rühma. Nüüd alustatakse uut hooaega vanade leigarite moodi oktoobrist, aga kohtumistega hoopis uuel ajal ja uues kohas:

 

Beebirühma tunnid hakkavad toimuma teisipäeviti kell 15.30 Pelgulinna Sünnitusmaja Perekeskuses (Sõle 23), esimene tund on 4. oktoobril. Beebirühm on mõeldud 0-1a lastele ja lapseootel peredele. Beebiperesid õpetab Solvi Kruus. Osavõtuks on vajalik eelregistreerimine ankeedi täitmisega siin (Täida avaldus).

06.09.2011 Leigarite 43. muuseumisuvi lõppes, uus segarühm alustas

 

Leigarite korralised esinemised vabaõhumuuseumis said selleks suveks otsa. Kui nägemata jäi või nõnda meeldis, et veelkord tahaks vaadata, kiika näiteks siia mustlane, kiitsakas, kaarasiim, ristpulgad või siia kangakudumine

 

Eile alustas harjutamist Leigarite uus segarühm. Üle paljude aastate otsustasime uusi tantsijaid esialgu senisest põhirühmast eraldi koolitada. Ega teisiti poleks saanudki - hädavaevu mahtusid kõik soovijad saali ära: esimeses trennis oli kohal 14 uut meest ja 34 uut naist, lisaks mõned vanemad olijad oma uutele kaaslastele toeks. Julgeid pealehakkajaid saabus igas vanuses, sh rõõmustavalt palju noori.

 

Uus rühm õpib nüüd eesti rahvatantsu põhiliikumisi ja valmistub esimeseks ülesastumiseks, mis on plaanis juba novembrikuus Nokia kontserdimaja laval. Edasi tuleb Soome-Eesti tantsupeo repertuaar, kindlasti järgmise suve muuseumikava ja küllap ka ettenägematuid projekte.

 

Kuigi TSG aula pole mõistagi kummist, kutsume juurde veel mehi - naispartnerite puudust pole karta! Segapaaridelegi on uksed veel mõnda aega lahti. Trenniaegu vaata siit, samast leiad ka liitumisavalduse vormi.

23.08.2011 Rahvatantsuansambel Leigarid avab uue segarühma
Leigarid ootavad endaga liituma kõiki tantsuhuvilisi, kes tahavad alustada rahvatantsu õppimist. Uus segarühm alustab 5. septembril.

 

Uue segarühmaga ootame liituma kõiki mehi ja naisi, kes tunnevad soovi rahvatantsuga tegeleda - põhisammude oskamist või varasemalt kogemust ei eeldata.

 

Treeningud hakkavad toimuma Tallinna Saksa Gümnaasiumis (Sütiste tee 20), esmaspäeviti kella 19-20.25 ning kolmapäeviti kella 20.35-22. Esimene kohtumine on sealsamas 5. septembril kell 19. Treeningusse tulekuks palume registreeruda siin (Täida avaldus).

 

Uue segarühmaga alustab tööd noor tantsujuht Rauno Zubko, keda toetavad Leigarite kunstiline juht Kalev Järvela ja kunstilise juhi assistent Sille Kapper.
Rühmajuhid on seadnud sügishooaja treeningutele juba toredad eesmärgid - näiteks ülesastumise novembrisse planeeritud Leigarite kontserdil.

 

Leigarid on loodud 1969. aastal ning saanud tuntuks Eesti rahvapärimuse esitajana. Leigarid õpivad ja esitavad folkloorseid tantse, seda nii Eesti Vabaõhumuuseumis kui ka festivalidel. Katsetame tantsuseadmist ka ise ja võtame osa paljudest vahvatest ettevõtmistest - näiteks tantsupidudest.

 

Lisainfo aadressilt leigarid@leigarid.ee ja telefonilt 5645 9354 Loe lendlehte

15.06.2011 Leigarite suvised folkloorikontserdid Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares
Rahvakunstiansambel Leigarid on endale eesmärgiks seadnud tantsida ja laulda nii algupäraselt kui see tänapäeval võimalik on, hoides sel moel elus vanu traditsioone. Esinemisel kannavad tantsijad ja lauljad igaüks erinevast Eesti paigast ja eri aegadest pärit rahvarõivaid, mis on valmistatud täpselt vanade näidiste järgi.

 

Leigarite esinemine vabaõhumuuseumis toimub igal laupäeval ja pühapäeval kell 11 Sassi-Jaani talu õuel, kus saab nii tantsu vaadata kui ka ise kaasa tantsida. Paljud vanad eestlaste seltskonnatantsud on nii lihtsad, et need võib igaüks kohapeal ära õppida ja tantsust mõnu tunda.

 

Leigarid on vabaõhumuuseumis tantsinud, laulnud ja pilli mänginud juba üle neljakümne aasta. Selle aja jooksul on üles kasvanud mitu põlve uusi leigareid. Tänapäeval võib vaataja pea igal kontserdil olla tunnistajaks ka noorimate leigarite mängudele ja esimestele tantsusammudele.

 

Kuidas üks Leigarite muuseumikontsert välja näeb, saab aimu siit http://www.youtube.com/watch?v=1NWsOMtoyXk , aga õigema elamuse pakub ikka kogemus otse kohapeal, oma silma, kõrva ja jalgadega. Kontserdid vabaõhumuuseumis on tasuta, vaatama pääseb päris tavalise muuseumipiletiga. Vaja on lihtsalt laupäeval või pühapäeval kella 11 kohale jõuda!

13.03.2011 Toropi tantsumaja
Kristjan Toropi sünniaastapäeva puhul
18. märtsil kell 19 Viljandis Pärimusmuusika Aidas

 

Polka õpituba, Leigarite lühietendus „Üks … kõik“ ja palju tantsu!
Sissepääs tasuta.

 

Vaata lisa http://www.folk.ee/et/Sundmused&nID=1032

26.02.2011 Vastlapäeval, 8. märtsil Eesti Vabaõhumuuseumis
Kell 18 - 18.30
Kontsert-etendus-rituaal "Metsiku viimine" algusega külaväljakul
Kaastegevad: Anne Velt, Rauno Zubko, Rahvakunstiselts Leigarid, Tammsaare Teater jt Meie maal oli alles Rootsi kuningate viimsel ajal mõnes kohas üks ebausu pruuk peetavaks, mis mujalgi maailmas liikumas oli: tegid inimesed vastlapäeva õhtul õlgedest kuju, mis Metsikuks nimetatud. Selle kuju kandsid nad hõisates ja suure kisaga tantsides üle oma küla maalt välja. See pidi tähendama, et nüüd kõik äpardused ja õnnetused on ärakantud, ja et vili sel aastal hästi pidi sigima…"
NB! Kassast külaväljakule jalutamiseks varuge aega ca 10 minutit!

 

Kell 18.30 - 22
Vastlasimman Kolu kõrtsis
Lustiline õhtupoolik koos laulumängude, tantsude ja pillilugudega. Pilli mängivad Enrik Visla, Margus Veenre ja Tarmo Kivisilla, tantse-mänge veavad eest Leigarid.

 

Vabaõhumuuseumi tavapilet 8. märtsil 3,5€ / sooduspilet 2€ / perepilet 7€

 

Täiendav info http://www.evm.ee/id/241/

03.12.2010 „Kust see laps need laulud saanud“ koos lisadega DVD-l
Kalev Järvela tantsuloomingu ainetel tema 50. sünnipäevaks ja juubilari enda eest rangelt salajas sündinud film „Kust see laps need laulud saanud” on nüüd saadaval ka DVD-na.

 

See on film sellest, kuidas üks mees tantse teeb. Ja elust, mis neis tantsudes peegeldub. Film valmis Rahvakunstiseltsi Leigarid liikmete ühistööna ja selles teeb kaasa ligi 100 Leigarite tantsijat, lauljat ja muusikut. Võtted toimusid 2010. aasta suvel peamiselt Tallinna tänavatel, hoovides ja majades. Filmis on kasutatud ka arhiivikaadreid Kalev Järvela loomingu paremikust.

 

DVD-lt leiate lisaks 35 minuti pikkusele kunstilisele filmile 12 Kalev Järvela tantsu täies ilus ja pikkuses, dokumentaalsalvestistena aastatest 1999-2009.

 

Filmi ja DVD valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.
Esilinastus toimus Tallinnas 24. novembril 2010.

 

DVD hind on 100 kr. Posti teel kättetoimetamise korral lisandub postikulu Eesti piires 40 kr. Muud kättetoimetamisvariandid kokkuleppel.

 

Tellimiseks saatke e-kiri maksja andmetega (ja kuidas soovite DVD-d kätte saada) aadressile info@leigarid.ee, väljastame arve, mille tasumise järel saate plaadi kätte.
Lisainfot küsi samal aadressil.

29.11.2010 Leigarid uute tantsude konkursil edukad
27. novembril toimus Tallinnas Salme Kultuurikeskuses järjekordne uute tantsude konkurss.
Eelnenud videovoorus oli konkursile esitatud 81 tantsu, millest lõppvooru ehk kontserdile pääses 47.
Tantse hinnati eraldi laste-, soolo-, meeste-, naiste- ja segarühmatantsude kategoorias.

 

C-segarühmade tantsude eripreemia võitis Leigarite stuudiorühma tantsuõpetaja Helen Reimand tantsuga „Sa mulle, ma sulle“, mis eristus enamikust konkursile esitatud tantsudest juba muusikavaliku, aga ka koreograafilise keele poolest. Kiideti ka Leigarite stuudiorühma siirast ja ülepingutamata esitust.

 

Tantsuga „Torupillilugu“ võitis Helen Reimand ühe kahest segarühmatantsude I preemiast ning tantsuga „Tuustepp“ rahvapärimuslike tantsude seade eripreemia.

 

Leigaritega seotud noortest koreograafidest pääsesid võistluse lõppvooru ka Mall Järvela (kaks eripreemiat pärimustantsude seadete eest), Kristiina Kapper ja Rauno Zubko.

10.11.2010 24. novembril 2010 kell 19.00 Kinos Kosmos eesti esimene rahvatantsufilm "Kust see laps need laulud saanud"
Kalev Järvela loomingu ainetel sündis Eesti esimene rahvatantsufilm

 

Pikaaegse rahvatantsuõpetaja ja Leigarite kunstilise juhi Kalev Järvela 50. juubeli puhul esilinastub 24. novembril kinos Kosmos teadaolevalt Eesti esimene rahvatantsufilm "Kust see laps need laulud saanud".

 

See on film sellest, kuidas üks mees tantse teeb. Ja elust, mis neis tantsudes peegeldub.

 

Kalev Järvela rõhutab alati, et tants pole asi iseeneses, vaid vahend, mille kaudu rääkida ühiskonnas olulistest teemadest,? võtab filmitegemise kokku Leigarite kunstilise juhi assistent Sille Kapper.

 

Tema sõnul näeb filmis huvitavat tantsu, argiste liikumiste koreografeerimist ja vahvaid inimesi, saateks hea muusika. ?Üks filmi märksõnadest on üksindus. Seal on igapäevast kiirustamist ja üksteise mittemärkamist, samas ka rahulikku olemist, sügavat huvi ja tähelepanu inimeste vastu.

 

Ligi kolmveerandtunnise linateose tegemisel osales pea 100 inimest, enamik neist Leigarite ansambli tantsijad.

 

Filmimine toimus tänavu suvel peamiselt Tallinna tänavatel, hoovides ja majades, juubilari enda eest rangelt salaja. Filmis on kasutatud ka arhiivikaadreid Kalev Järvela loomingu paremikust.

 

Filmi valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.

 

Esilinastus toimub kinos Kosmos 24. novembril kell 19.

 

Pileti (hind 40 kr) ostmiseks tuleb teha ülekanne rahvakunstiselts Leigarid kontole nr 221050924698 (Swedbank) või 10220006968013 (SEB) ning saata e-kiri piletite arvu ja oma kontaktiga e-mailile info@leigarid.ee. Saadame vastu e-pileti - trükkige välja ja võtke kindlasti kinno tulles kaasa! Küsimuste korral helistage tel 5347 6166

Plakat


30.08.2010 Leigarid võtavad vastu uusi liikmeid
Lasterühmad alustavad juba septembris, täiskasvanud oktoobris
Vaata täpsemalt siit: Tantsuhuvilistele

 


09.07.2010 Leigarid pealinnas, saartel ja Viljandi Folgil
Leigarid lähevad vabaõhumuuseumist välja!

 

Rahvusvahelise folkloorifestivali Baltica pealinna päeval 12. juulil näeb Leigareid tantsimas, laulmas ja mängimas Tallinna Raekoja platsi laval, Vabaduse väljakul ja Estonia Kontserdisaalis.

 

16. juuli õhtul saab Leigarite autentset esinemiskava näha Aegna Merelaulude Festivalil. Loomulikult käib alati asja juurde ka tantsuvõimalus koos leigaritega.

 

17. juulil astuvad Leigarid üles Hiiu Folgil. Päeva jooksul võib meid kohata mitmes kaunis Hiiumaa paigas.

 

24. ja 25. juulil on Leigarid Viljandi Pärimusmuusika Festivalil aitamas õppida või meelde tuletada eestlase moodi tantsimise tunnet.

 

Leigarite korralised esinemised Eesti Vabaõhumuuseumis igal laupäeval ja pühapäeval kell 11 kestavad septembrikuu alguseni.

 

Täiendav info festivalide kodulehekülgedelt ja leigarid@leigarid.ee

 

Sille Kapper
kunstilise juhi assistent
tel 5645 9354

20.04.2010 23. aprillil 2010 kell 19.00 Pärimuskultuuri õhtu "Jüripäeva Lood"


02.03.2010 TULE SIMMANILE !
Hea sõber!

 

Oled oodatud selle talve lõpusimmanile Eesti Vabaõhumuuseumisse.
Reedel, 5. märtsil kella 18st-22ni toimub Kolu kõrtsi talli all SUUR SIMMAN,
mis on pühendatud rahvakunstiansambli Leigarid esimese kunstilise juhi, rahvatantsu uurija ja õpetaja Kristjan Toropi 76. sünniaastapäevale.
Tantsida saab vanemaid ja uuemaid rahvatantse, osaleda mängudes ja nautida elavat rahvamuusikat. Üllatusetteasted!

 

Talvised piletihinnad muuseumis: tavapilet 50 krooni, sooduspilet 25 krooni, perepilet 75 krooni
Lisainfo Leigaritelt leigarid@leigarid.ee, tel 5645 9354 ja vabaõhumuuseumist www.evm.ee, tel 6549 100.
Pillimehi toetab: Eesti Kultuurkapital. Kohtumiseni!

19.02.2010
Lahkus meie armas ja unustamatu kaaslane

 

VILLU JÜRISMAA

 

1942 – 2010

 

Sügav kaastunne omastele.

 

Ärasaatmine 22. veebruaril kell 11:30 Pärnamäe krematooriumis.

17.09.2009 23. oktoobril 2009 kell 18.00 Leigarite 40. sünnipäeva kontsert-etendus "REVIDENT"
Leigarid on peale vabaõhumuuseumis tantsimise tuntust kogunud folklooril põhinevate lavakavade ja tantsuetenduste väljatoomisega.

 

Vaade Eesti ühiskonnaelu aktuaalsetele probleemidele on neis olnud kord kriitiline, teinekord mõtlik või humoorikas.

 

Ansambli 40. sünnipäeva puhul lavale jõudvas etenduses põhjustab mitmesuguseid sündmusi suur euro-ootus.
Otsitakse vastust küsimusele, kas tõesti saab RAHVAKULTUUR meile ületamatuks takistuseks eurotsooniga liitumisel?

 

Lavastaja Kalev Järvela, osades rahvakunstiseltsi Leigarid tantsijad, tantsuõpetajad, lauljad ja pillimehed.
Kontsert toimub Nokia Kontserdimajas (Vaata kuulutust)

 

Septembri lõpuni saab Leigarite kaudu osta pileteid soodushinnaga 80 krooni - hiljem piletilevist.

 

Piletite tellimine ja lisainfo Helle-Mailt meiliaadressil hellemai.pappel@mail.ee või telefonil 5050559.

18.08.2009 UUS TRENNIHOOAEG ALGAB !
Juubelisügis 2009 algab Leigarites tavapärasest varem: esimesed trennid on juba 2. septembril, kui muuseumisuvigi pole veel lõppenud. Sügisene topeltkoormus saab loodetavasti kroonitud suurepärase etteastega juubelikontserdil juba oktoobri lõpus.

 

Nagu igal aastal, ootame ka tänavu ansambli ridadesse uusi tantsijaid ja lauljaid. Nüüd on paras aeg kõigile sõpradele ja sugulastele teada anda, et kes veel pole leigarite suurepärase seltskonnaga liitunud, siis nüüd on neil selleks võimalus.

 

Lisaks juba tuntud beebi-, lasteaia-, stuudio-, põhi- ja laulurühmale, kes kõik jätkavad ka endistel trenniaegadel, avame sel sügisel kauaoodatud uue rahvatantsurühma algklassilastele. Rühma sobib tulla 1.-3. klassi lastel ja õpetama hakkab neid Solvi Kruus koos abilistega. Trenniaja valikul oleme muuhulgas mõelnud tantsivate lapsevanemate mugavusele – algklassilaste treeningud toimuvad põhirühmaga ühel ajal E ja K kell 19 TSG-s.

 

Kõik uued huvilised on oodatud oma rühma esimesse tundi. Tunni aja saab teada, vaadates seltsi kodulehele www.leigarid.ee, vasakul menüüs on link Tantsuhuvilisele. Liitumissoovist tuleks enne tunditulekut kirjutada e-mailile leigarid@leigarid.ee või täita liikmeksastumise ankeet otse kodulehel.

09.03.2009 KRISTJAN TOROP 75
21. märtsil Ahja vallas Põlvamaal RAHVATANTSUPÄEV
KRISTJAN TOROP 75
Rahvatantsu-uurija ja -õpetaja Kristjan Torop (5. märts 1934 – 28. nov. 1994) tavatses rõhutada, et eesti rahvatantsu näol on tegelikult tegemist siinse talurahva omaaegse seltskonnatantsuga. Kui Torop oma folkloristitegevust alustas, liigitus see teadmine juba väga hästi ära unustatud vanade asjade hulka.

 

Rahvakunstiansambli Leigarid esimese ja kauaaegse kunstilise juhina balansseeris Torop pidevalt teaduslikel teadmistel põhineva originaaliläheduse ning esinemissituatsioonist tulenevate nõuete vahel. Tasakaaluotsinguid saatis edu ja folkloorne tants jõudis Toropi käe all nii vabaõhumuuseumi murule kui suurtele kontserdilavadele, aga ka tagasi seltskonda – 1990-ndate alguses tekkinud tantsuklubide liikumisse.

 

Nõnda on igati loomulik, et Kristjan Toropi sünniaastapäeva tähistatakse igal aastal tantsuga ja pea iga kord isemoodi – kas simmanil lustides, folkloorseid tantse võistu esitades, uue lavakava esmaettekande või digitaalse tantsukonservi esitlusega. Tänavu toovad Leigarid Toropi sünnikodu lähistele Põlvamaale oma muuseumikava – sellesama, mida Rocca al Mares juba 40 aastat saab suviti näha igal laupäeval ja pühapäeval kell 11, kuid mis mitte kunagi ei kordu täpselt samal kujul.

 

Rahvatantsupäeva ajakava 21. märtsil

 

12:00 kogunemine Kristjan Toropi mälestuskivi juures Kosova külas
14:00 Ahja Kultuurimajas esinevad:
          * rahvakunstiansambel LEIGARID
          * rahvatantsurühmad
          * rahvamuusikaansambel HEINO TARTES JA SÕBRAD

 

Pilet 10 krooni.

 

Täpsem info:
tel 79 93 980 Ahja Kultuurimaja,
tel 5677 8797 Anne Reinhold-Seene, kultuurimaja juhataja

 

Sille Kapper,
Rahvakunstiseltsi Leigarid kunstilise juhi assistent, leigarid@leigarid.ee, tel 5645 9354

16.12.2008 Meie hulgast lahkus Toomas Torop
siin Järelehüüd pildina
siin Järelehüüd PDF -s (üsna suur 4,5 MB)

02.11.2008 TIKAND EESTI RAHVARÕIVAIL
Tänavuse Mardilaada peateema on tikkimine. Tikandiaastaks on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit kuulutanud terve aasta 2008.

 

Sel puhul esitlevad Leigaridki just tikitud osa oma põhjatust rahvarõivakollektsioonist: Saaremaa tanud, Lihula lillelised seelikud, Põhja-Eesti imeuhked käised ja palju muud. Leigaritele kohaselt ei puudu kavast muidugi ka lõbusad tantsud ja mängud.

 

Esitlus sünnib koostöös MTÜ-ga EtnoTuba ning seda saab näha

 

reedel, 7. novembril 2008 kell 17:30 ja
pühapäeval, 9. novembril 2008 kell 12:00
Mardilaadal Saku Suurhallis

23.10.2008 7.-9. nov LEIGARILASTE MARDIMÄNG
Mängult me elame nii ammu, et meie vanavanavanemad polnud ka veel sündinud.

 

Aga mardisandid käisid juba siis.

 

Miks mardisandil on kole must nägu peas?
Miks mardisant oma karvast kasukat toas ka seljast ära ei võta?
Miks tal lehmakell kaasas on?
Ja kes need kurjad vaimud üldse sellised on?

 

Üks lasteaialaps jõuab teadagi rohkem küsida kui ükski ema, isa või õpetaja vastata.
Uurime ja mõistatame koos martidega!

 

Leigarite lasteaiarühmades käivad tantsimas, laulmas ja mängimas 2- kuni 6-aastased lapsed. Nemad mardikavas esinevadki.

 

7. novembril kell 18:00 Mardilaadal Saku suurhallis
9. novembril kell 11:30 Mardilaadal Saku suurhallis
9. novembril kell 14:00 Eesti Vabaõhumuuseumis Kolu kõrtsi tallis

27.05.2008 LEIGARITE TANTSUD VABAÕHUMUUSEUMIS
Alates 31. maist saab Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares taas kaasa elada Leigarite folkloorikontsertidele.

 

Iga laupäeva ja pühapäeva hommikul kuni sügiseni välja ehib hulk Leigarite naisi ja tüdrukuid end esiemade aegu moes olnud pidurõivastesse. Poisid ja mehedki veavad vanaaegsed pühapäevakuued selga. Ikka selleks, et täpselt kell 11 Sassi-Jaani talu õuel tants lahti lüüa. Vahepeal saab ka lauldud, vanu rahvamänge meelde tuletatud ja kenasid pillilugusid kuulatud. Kui oma paarilisega küllalt keerutatud, kutsutakse tantsuringi ka pealtvaatajaid. Paljud vanad eestlaste seltskonnatantsud on ju nii lihtsad, et kohapeal äraõppimine ei valmista mingit vaeva.

 

Vabaõhumuuseum kontserdikülastajalt lisaraha ei küsi, vaatama pääseb päris tavalise muuseumipiletiga.
Kõik vabaõhumuuseumisse oma ja ehtsat kaema!
31. mai kell 11
1. juuni kell 11
edasi igal laupäeval ja pühapäeval kell 11

20.04.2008 Leigarite lasterühm saab 20 ja rokib selle puhul sajaga rahvakunsti!
Pidu toimub 1. mail Salme Kultuurikeskuses. Me alustame kell 15.00

Tantsivad suuremad ja vähemad, rahvatantse ja mitte ainult. Muuhulgas teevad kammpäki ka lasterühma vilistlased!
Tule ja nostalgitse! (Vaata kuulutust)

Pääsmed 50.- müügil kohapeal!


09.04.2008 "Viron vakka. 105 eesti rahvatantsu" nüüd saadaval
Leigarid tantsisid Kristjan Toropi raamatu "Viron vakka" videosse!
Esiti selged sammud ja põhiliikumised, siis tantsud täies ilus ja variandirohkuses.
Uhked rahvarõivad, nagu tantsudki, igast eesti nurgast.
Saateks mängivad meie parimad rahvamuusikud.
Seletused eesti-, soome- või ingliskeelsetes tiitrites.
Sellise DVD järgi on mõnus ja lihtne eesti tantse õppida nii kodu- kui välismaisel huvilisel.

 

DVD hind on 200 krooni

 

Ilmunud on ka eestikeelne kirjeldusteraamat, mis maksab samuti 200 krooni,
noodiraamat 100 krooni ja saatemuusika CD ka 100 krooni.
Sooduspakkumine 15. aprillini:
Komplekt, mis sisaldab nelja toodet - 500 krooni.

 

Ostes 2 või enam toodet - igalt tootelt 25 krooni allahindlust!

 

Telli kohe leigarid@leigarid.ee

19.03.2008 23.märtsil 2008 kell 16:00 Tantsuetendus "TULEHOIDJA" ja raamatu/DVD-esitlus
Välis-Eesti tantsuõpetaja Lehti Merilo eluteest inspireeritud tantsuetendus “TULEHOIDJA” pühapäeval, 23.märtsil kell 16:00 Salme Kultuurikeskuses.

 

Peamine oli tuli – see pisike leegike, mis väreles väikeses kaasaskantavas laternas, nagu mälestus suurest lõõmavast lõkkest – lõkkest, mis pakkus kunagi kodusoojust, kuid mis võõraste poolt kustutati.

 

Kontsertetendus „Tulehoidja” on austusavaldus Välis-Eesti tantsuõpetaja Lehti Merilo elutööle. Lehti Merilo emigreerus II maailmasõja jalust nagu paljud, tema teekond viis läbi Saksamaa põgenikelaagrite lõpuks USA Läänerannikule, Portlandi. Seal asus ta aktiivselt tegutsema kohalikus eesti kogukonnas, asutades rahvatantsurühma „Tulehoidja”, mis tänaseks on muutunud Portlandi väliseestlastele eestluse kantsiks.

 

Etenduse läbivaks teljeks on jutustus teelolevast tulehoidjast, kelle sihiks on laternas hõõguv tuluke ootajateni viia. Etenduses kasutatakse dokumentaalseid videolõike Lehtiga Meriloga 2007. aasta algul Portlandis tehtud intervjuudest ja tantse Välis-Eesti rühmade repertuaarist. Uued tantsud toovad aga meelde traditsionaali kaugel, kaugel, kus on minu kodu ...

 

Tantsib ja mängib rahvakunstiansambel Leigarid.

 

Koreograaf-lavastaja Kalev Järvela.

 

Sissepääs kõigile tasuta.

 

Eesti tantsude kirjeldused lõpuks ka eesti keeles ja koos videoga! “Viron vakka. 105 eesti rahvatantsu” raamatu ja DVD esitlus pühapäeval, 23. märtsil kell 15:00 Salme Kultuurikeskuses.

 

Kui kõneleme Lehti Merilost kui eestlaste tulehoidjast kaugel Ameerikamaal, siis Kodu-Eestis väärib sama tiitlit eesti rahvatantsu uurija ja õpetaja, Leigarite esimene kunstiline juht Kristjan Torop. Tulehoidja vaevarikast teed käis temagi, aegade ja olude kiuste. Toropi koostatud “Viron vakka. 105 eesti rahvatantsu” jäi algselt Eestis kaante vahele panemata, sest siin ei leidunud tantsuraamatule kirjastajat. Nii ilmus see 1991. aastal hoopis soome keeles Soome Rahvatantsusõprade Seltsi toel.

 

Nüüd on raamat eesti keelde tõlgitud ning see ilmub koos noodivihiku, saatemuusika CD ja tantsuvideote DVD-ga Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ning Rahvakunstiseltsi Leigarid koostöös. DVD-plaadil tantsivad leigarid, kes filmimise jaoks õppisid kõik tantsuvariandid ära täpselt raamatus kirjeldatud kujul. Vaatajale-tantsuõppijale-õpetajale on abiks tiitrid, mida saab valida eesti, soome või inglise keeles.

 


01.06.2007 Leigarid toovad lavale tantsuetenduse tänapäevasest elust Eestis
Rahvakunstiselts Leigarid etendab 12. juunil kl 20 Tallinnas Salme Kultuurikeskuses Eesti elu ja aktuaalseid probleeme kujutavat tantsulavastust "Munamäel ehk Kui siit pilvepiirilt alla vaatan..." Vaata kuulutust

 

Leigarite kunstiline juht ja etenduse lavastaja Kalev Järvela ütles, et tantsu- ja lauluetendus näitab värvikaid seiku meie igapäevast. "Tõstsime mõned hetked meid ümbritsevast elust suurendusklaasi alla ja põimisime tantsudesse. Etenduse karakterid pakuvad võimaluse nii meie enda veidruste üle muiata, kui ka korraks tõsiselt endasse vaadata, jätkub nii äratundmis- kui ka avastamisrõõmu," rääkis ta.

 

Näiteks saab etendust vaadates kaasa elada põlisrahvast kujutavate Mannide ning sisse rännanud muulaste suhetele, samuti teismeliste noorte hulgas aktuaalsele populaarsuse või kõrvalejäetuse temaatikale. Tantsudes elustuvad meie sportlaste ja sponsorite suhted, tööliste ja pintsaklipslaste omavaheline läbisaamine ning kohalike ilusate tüdrukute ja välismaalaste kokkupuuted. Kõrvale pole jäänud ka meedias rohkelt käsitletud mängusõltuvuse teema ning paljud muud äratundmist pakkuvad hetked.

 

Kalev Järvela meenutas, et esimesed stseenid etenduse "Munamäel ehk Kui siit pilvepiirilt alla vaatan..." kokkupanemiseks valmisid juba neli aastat tagasi. "Vahepeal tegelesime aga muude projektidega ning selle etendusega seotud mõtted küpsesid lihtsalt omasoodu peas edasi, kogudes niimoodi igast päevast uudseid hetki juurde."

 

Etenduses lööb kaasa ligi 50 tantsijat, lauljat ja pillimeest ansamblitest Leigarid ja Virre.
Etendus toimub Tallinnas Salme Kultuurikeskuses (Salme 12).
Pileteid etendusele saab broneerida e-mailil leigarid@leigarid.ee, osta eelmüügist ERRSi kontoris Tõnismägi 2/Endla 3 (tel. 6015641; errs@vilmsi.ee) või tund enne etenduse algust kohapeal. Eelmüügis maksab pilet 50 krooni. Lisainfo www.leigarid.ee.

 

Leigarid on loodud 1969. aastal ning saanud tuntuks Eesti rahvapärimuse esitajana. Terve suve jooksul esineb ansambel igal laupäeval ja pühapäeval kell 11 Eesti vabaõhumuuseumis Rocca al Mares. Aeg-ajalt toob ansambel välja eriprojekte nagu näiteks nimetatud tantsuetendus või Tallinna vanalinna päevade raames Raekoja platsil 2. juunil etenduv "Trollikava", mis on inspireeritud ühistranspordis sõites tekkinud mõtetest.

14.12.2006 Folkloorsete tantsude võistuesitamine!
Kristjan Toropi 73. sünniaastapäeva puhul kuulutavad Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts, Rahvakunstiselts Leigarid ja Kuusalu Rahvamaja välja

 

folkloorsete tantsude võistuesitamise.

Eesti rahvatantsude koguja, uurija ja propageerija, ansambli Leigarid esimese kunstilise juhi Kristjan Toropi mälestuseks korraldatakse folkloorsete tantsude võistuesitamine kolmandat korda.

Loe võistluse juhendit siit.

 

Võistuesitamine toimub 3. märtsil 2007 Kuusalu Rahvamajas. Osaleda sooviva koosseisu kohta palume täita osavõtja ankeedi (Ankeet Wordi formaadis) ja saata see hiljemalt 1. veebruariks 2007 aadressile leigarid@leigarid.ee.
Lisainfo samalt aadressilt või tel 5645 9354 (Sille Kapper, rahvakunstiseltsi Leigarid kunstilise juhi assistent).

27.09.2006 Tule Leigaritesse tantsima!
Folklooriselts Leigarid alustab oktoobris oma uut hooaega ning kutsub enda sekka tantsust, treeningust ja vahvast seltskonnast lugu pidavaid kaaslasi. Meie lasterühmad ootavad eriti juurde 1.-7. klassi poisse, täiskasvanute rühmad tantsupaare.

 

Esimene kokkusaamine on kolmapäeval, 04. oktoobril kell 19 Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi (Keskuse 18) saalis.
Ootame Sind!

 

Leigarid õpivad ja esitavad folkloorseid tantse, seda nii Eesti Vabaõhumuuseumis kui ka festivalidel, nii koos eestimaalaste kui ka meid külastavate turistidega. Katsetame tantsuseadmist ka ise ja võtame osa paljudest vahvatest ettevõtmistest - tantsupidudest näiteks. Lõppenud suvehooaja tippsündmused olid osalemised mitmetel folkloorifestivalidel üle Eesti, samuti festivalil Rootsis Rättvikis ja Eesti esindamine Saksamaal Hamburgis.

 

Küsi lisa:
Sille Kapper, kunstilise juhi assistent tel 5645 9354, e-post leigarid@leigarid.ee
www.leigarid.ee

01.03.2006 Pärnumaal toimub rahvatantsude võistutantsimine
Pühapäeval, 5. märtsil toimub Pärnumaal Pärivere klubis eesti rahvatantsu grand old man´i Kristjan Toropi kogutud rahvatantsude võistutantsimine.

 

Programm algab pühapäeval kell 13.30, sellele järgneb simman, kus saavad kaasa lüüa kõik huvilised.

 

Võistutantsimise raames esitab iga rühm 10-minutilise vabalt valitud ja kokkuseatud tantsusüidi Kristjan Toropi kogutud tantsudest ( kontratantsud, seltskonnatantsud, teiste rahvaste tantsud). Kuna 2006. aasta on Eestis nimetatud Anna Raudkatsi aastaks, siis võib võistuesitamisel kasutada ka tema kogutud tantse ja laulumänge.

 

Väljaspool konkurssi tuleb oma uut kava esitama ka rahvakunstiselts Leigarid.

 

Võistutantsimise korraldavad Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts, Pärnu maakond ja rahvakunstiselts Leigarid.

 

5. märtsil 2006 on Kristjan Toropi 72. sünniaastapäev. Torop on tuntud kui Leigarite asutaja, rahvatantsude koguja, õpetaja ja publitseerija.

 

Kalev Järvela Leigarite kunstiline juht Tel 51 82 347 leigarid@leigarid.ee

 

Lisainfo:
Kalev Järvela, Leigarite kunstiline juht, Tel 51 82 347, leigarid@leigarid.ee

08.10.2005 Leigarid ootavad uusi liikmeid - beebidest täiskasvanuteni
Folklooriselts Leigarid alustab sel sügisel oma 38. hooaega ning võtab vastu uusi liikmeid. Kõige esimesena alustab tegevust beebirühm, millega saab liituda oktoobri neljapäevadel kell 18 Liivaku lasteaias (Sütiste tee 56).
Beebikool on mõeldud kuni aastastele või veidi vanematele lastele. Leigarite beebikooli eripäraks on see, et suurema osa programmist moodustavad folkloorsed laulumängud, rahvatants ja regilaul. Kaasnevad võimlemisharjutused jms. Kõike seda tehakse koos vanematega, mis annab nii lapsele kui vanematele võimaluse olla ühiselt seltsi liikmed.

 

Täiskasvanud rahvatantsuhuvilised on oodatud kolmapäeval, 26. oktoobril kell 19 Tallinna Saksa Gümnaasiumi (Sütiste tee 20) saali. Esimesel kohtumisel viiakse läbi konkurss uute huviliste tantsuvõimete väljaselgitamiseks ja tutvustatakse Leigarite tegemisi algaval hooajal. Täiskasvanute segarühma (alates 16. eluaastast) on eriti oodatud tantsuhuvilised mehed ja paarid, aga võivad tulla ka naised üksi.

 

Leigarite põhitegevus on folkloorse tantsu õppimine ja esitamine Eesti Vabaõhumuuseumis, aga ka festivalidel. Lahutamatult kuuluvad ansambli ellu ka folkloori lavaletoomise katsed ja osalemine tantsupidudel.
Tänavuse suvehooaja tippsündmused olid osalemine folkloorifestivalil Venemaal Tšuvaššias, Soomes festivalil "Vantaan Poloneesi", samuti kaasa löömine NO99 etendusel "Seitse samuraid". Vabaõhumuuseumis tantsiti sel suvel juba 37. aastat järjest. Seltsi liikmete jaoks on tavaks saanud ka mitmete klubiliste ürituste korraldamine.

 

Lisainfo:
Sille Kapper, kunstilise juhi assistent tel 5645 9354, e-post leigarid@leigarid.ee

26.05.2005 Leigarid näitavad igal nädalal vabaõhumuuseumis rahvatantse
Laupäeval, 28. mail alustab rahvakunstiselts Leigarid oma igasuviseid esinemisi Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares. Eesti rahvatantse saab näha ja kaasa tantsida igal laupäeval ja pühapäeval kell 11.

 

Suvenädalavahetuste tantsuhommikud muuseumis on kestnud juba 36 aastat ühel ja samal kellaajal ning saanud traditsiooniks, mis on tuttav isegi paljudele kord Eestit külastanud ning uuesti naasnud turistidele.

 

Leigarite suvine repertuaar koosneb Eesti erinevatest paikadest pärit tantsudest, millest osa on kokku kogunud seltsi algataja Kristjan Torop. Tantsijaid saadavad pillimängijad, vahepaladena esitatakse laule ja rahvuslikke mänge. Publikuks on oodatud nii Eestit külastavad turistid kui ka perega muuseumisse nädalavahetust veetma tulnud eestimaalased.

 

Eesti rahvatantsuga sisustatud hommikud kestavad vabaõhumuuseumis kuni 4. septembrini, tavaliselt on tantsupõrandaks Sassi-Jaani talu õu. Leigarite esinemist pääseb vaatama tavalise muuseumipiletiga, eraldi piletit ei küsita.

 

Lisainfo:
Sille Kapper, kunstilise juhi assistent tel 5645 9354, e-post leigarid@leigarid.ee

21.10.2004 Avatakse pidulikult Kristjan Toropi mälestuskivi
Laupäeval, 23. oktoobril avatakse pidulikult Kristjan Toropi mälestuskivi tema sünnikohas Põlvamaal Ahja vallas Kosova külas. Kristjan Torop (1934-1994) oli keeleteadlane ja rahvatantsu-uurija, ansambli Leigarid asutaja. Rahvatantsu kui eesti talupoja omaaegse seltskonnatantsu õpetaja ja propageerija mõttekaaslased ning õpilased korraldavad mälestuskivi avamise järel Ahja Kultuurimajas lõbusa simmani.

09.09.2004 "Leigarid" ootavad uusi tantsijaid ja lauljaid
Esmaspäeval, 27. septembril on kõik huvilised oodatud liituma folklooriseltsiga Leigarid - vastu võetakse nii lapsi kui täiskasvanuid, tantsijaid kui ka lauljaid ja pillimehi. Vastuvõtt toimub kell 19 Tallinna Saksa Gümnaasiumi saalis.
Esimesel kohtumisel tutvustatakse Leigarite tegemisi, räägitakse eelseisva hooaja tähtsündmustest ning täpsustatakse edasised treeninguajad.

 

Uusi liikmeid ootavad kõik rühmad:
- beebirühm (kuni 2aastased lapsed)
- lasteaiarühm (3-6aastased lapsed)
- noorem koolirühm (1.-2. klass)
- keskmine koolirühm (3.-5. klass)
- vanem koolirühm (6.-8./9. klass)
- täiskasvanute segarühm (alates 16. eluaastast) - eriti oodatud on tantsuhuvilised mehed ja paarid, aga võivad tulla ka naised üksi
- laste laulurühm
- täiskasvanute laulurühm
- laste pillirühm (kooliealised lapsed)
- täiskasvanute pillirühm

 

Leigarite põhitegevus on folkloorse tantsu õppimine ja esitamine Eesti Vabaõhumuuseumis, aga ka festivalidel. Lahutamatult kuuluvad ansambli ellu ka folkloori lavaletoomise katsed ja osalemine tantsupidudel. Lõppeva suvehooaja tippsündmused olidki osavõtmine tantsupeost ja sõit rahvusvahelisele folkloorifestivalile 3. World Folkloriada Ungarisse ning Saksamaale; kevadesse jäi kontsert-kava "Kui siit pilvepiirilt alla vaatan..." ning Kristjan Toropi tantsusüitide lavaletoomine. Vabaõhumuuseumis tantsiti sel suvel juba 36. aastat järjest. Seltsi liikmete jaoks on tavaks saanud ka mitmete klubiliste ürituste korraldamine.

 

Lisainfot Leigarite tegemiste kohta saab e-posti aadressil leigarid@leigarid.ee ja tel 5645 9354 (Sille Kapper).

01.09.2004 Leigarite suvehooaeg hakkab lõppema
4.-5. septembril tantsime veel hommikuti kell 11 vabaõhumuuseumis, seejärel tuleb tantsuhommikutega väike vahe kuni uue kevadeni. 19. septembril lööme siiski kaasa muuseumi sügislaadal.
Oktoobrist aga alustame talvist harjutushooaega, siis ootame ka kõiki uusi tantsu-laulu-pillimängusõpru meie seltsi. Täpsem info uute vastuvõtust tulekul.

12.08.2004 3. CIOFF World Folkloriada
Leigarid esindavad Eestit rahvusvahelisel folkloorifestivalil 3. World Folkloriada, mis toimub Ungaris 12.-22. augustil 2004 Rahvusvahelise Folkloorifestivalide ja Rahvakunstiorganisatsioonide Nõukogu (CIOFF) korraldusel. World Folkloriada, mida on nimetatud ka Rahvakunsti Olümpiamängudeks, leiab aset iga nelja aasta tagant ja sellest võtavad osa kõigi CIOFFi liikmesriikide esindajad. Tänavu koguneb World Folkloriadale 2500 rahvatantsijat ja -muusikut 88-st riigist. Rohkem sellest festivalist: www.folkloriada.hu

05.08.2004 Hanse Sail
Väike trupp leigareid sisustab rahvusvahelise purjeregati Hanse Sail kultuuriprogrammi Saksamaal Rostockis 05.-08.08.2004

15.06.2004 Baltica 2004 on pühendatud Kristjan Toropi 70. sünniaastapäevale
Rahvusvaheline folkloorifestival Baltica on 18.-20. juunil Tallinnas ja jätkub suviste folklooriõhtute ja jaanipidudega kõikjal eesti maakondades.
Tänavune festival on pühendatud Kristjan Toropi 70. sünniaastapäevale.
Leigarid esinevad Baltica I peakontserdil 19. juunil kell 19 Sakala Keskuses - kavas on Kristjani süidid labajalavalssidest ja kaerajaanidest.
Esinemispäeva hommikul viiakse lilled Kristjan Toropi hauale Metsakalmistul. Buss väljub 19. juunil kell 9:15 Sakala Keskuse juurest, pärast saavad soovijad sama bussiga vabaõhumuuseumisse Leigarite korralisele kontserdile. Bussis ruumi on ja tulla võivad kõik!

26.05.2004 LEIGARID NÄITAVAD TERVE SUVE VABAÕHUMUUSEUMIS EESTI RAHVATANTSE
Laupäeval, 29. mail alustab rahvakunstiselts Leigarid oma igasuviseid esinemisi Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares. Eesti rahvatantse saab näha ja kaasa tantsida igal laupäeval ja pühapäeval kell 11.

 

Leigarite kunstilise juhi Kalev Järvela sõnul on suvenädalavahetuste tantsuhommikud kestnud juba 35 aastat ühel ja samal kellaajal ning saanud traditsiooniks, mida ootavad nii muuseumi külastajad kui tantsijad ise. "Peame oma südameasjaks jätkata eesti tantsutraditsiooni. Ja kuhu veel võiksid eestlaste vanad tantsud paremini sobida kui nende algsesse keskkonda talutarede õuel," lausus ta.

 

Leigarite suvine repertuaar koosneb Eesti erinevatest paikadest pärit rahvuslikest tantsudest, millest osa on kokku kogunud seltsi algataja Kristjan Torop. Tantsijaid saadavad pillimängijad, vahepaladena esitatakse laule ja rahvuslikke mänge. Publikuks on oodatud nii Eestit külastavad turistid kui ka perega muuseumisse nädalavahetust veetma tulnud eestimaalased.

 

Eesti rahvatantsuga sisustatud hommikud kestavad vabaõhumuuseumis kuni septembri esimese nädala lõpuni, tavaliselt on tantsupõrandaks Köstriaseme talu õu. Tänavusel suvel jääb vahele vaid üks nädalavahetus - 3.-4. juuli - kui toimub tantsupidu.

 

Leigarite esinemist pääseb vaatama tavalise muuseumipiletiga, eraldi piletit ei küsita.

20.05.2004 Leigarid tantsupeol
Leigaritest pääses XVII üldtantsupeole kuus rühma: kaks A-koosseisu, naisrühm, D-rühm (ürgleigarid), C-rühm ja 2.-3. klassi rühm ehk kõik, kes soovisid ja peoks valmistusid.

04.05.2004 Hooaja viimase salongiõhtu külaliseks on tehnokratt Peeter Marvet
Miks IT-inimesed ja ülejäänud vahel üksteisest aru ei saa?
Millal saab vahendist eesmärk?
Kas infotehnoloogia teeb elu lihtsamaks või keerulisemaks?
IT-teemadel filosofeerime 7. mail kell 19 Rahvakultuuri Keskuse kohvikus (Vilmsi 55).

28.04.2004 1. mail istutame metsa
1. mail algab vabatahtlike ning laulu- ja tantsupiduliste metsaistutusaktsioon üle Eesti. Leigarid sõidavad 1. mail metsaistutamistalgutele Vardi metskonda, kuhu on kutsutud puid istutama 500 inimest, nende hulgas Riigikogu esimees Ene Ergma, Eestisse akrediteeritud diplomaatiline korpus, Riigikogu liikmed ning üle 200 laulja-tantsija-koorijuhi. Langi pindala on 4 hektarit. Pärast tööpäeva toimub simman Varbola linnuses.

23.03.2004 Aprillikuu salongiõhtul uurime EESTI KEELT
Milline on õige eesti keel? Millal üks keel "valmis saab"?
Külla tuleb TPÜ professor Martin Ehala
2. aprillil kell 19 Rahvakultuuri Keskuse kohvikus Vilmsi 55

09.03.2004 Leigarid 35 ja Kristjan Torop 70
20. märtsil kell 17 Leigarite 35. sünnipäeva ja Kristjan Toropi 70. sünniaastapäeva kontsert Salme Kultuurikeskuses. I osas kavas killukesi Kristjan Toropi süitidest 1969-1994, II osas pildikesi Eestimaalt aastaist 2003-2004 lavastuses "Kui siit pilvepiirilt alla vaatan ..." Pärast pidu Kukerpillidega. Lisainfo tel 5645 9354, leigarid@leigarid.ee

26.02.2004 Kristjan Toropi mälestuspäev Põlvas 6. märtsil 2004
Kristjan Toropi 70. sünniaastapäeva tähistamine 6. märtsil 2004 Põlvamaal:
kell 15 Mälestuskivi avamine Kristjani sünnikodus Kosova külas
kell 17 Leigarite kontsert-etendus Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses. Kavas palju Kristjan Toropi loodud süite ja Kalev Järvela lavastus "Kui siit pilvepiirilt alla vaatan ..."
kell 19 Simman
Lisainfo tel 56 459354, leigarid@leigarid.ee

22.01.2004 Salongi tuleb Indrek Pertelson
Leigarite viies salongiõhtu reedel, 30. jaanuaril kell 19 uurib IDAMAADE KAHEVÕITLUSALADE FILOSOOFIAT. Külla tuleb INDREK PERTELSON, kes räägib muu hulgas ka sellest, mida tähendab olla tippsportlane. Ootame kõiki leigareid ja sõpru kaasa mõtlema ja küsima. Rahvakultuuri Keskuse kohvikus Vilmsi 55. Lisainfo tarmo.tiisler@er.ee, tel 056 459354.

01.12.2003 Milleks meile lipp ja vapp?
Selle aasta viimase salongiõhtu külaliseks on Eesti parim heraldikatundja Priit Herodes. Rääägime sümbolitest ja nende tähendusest riikide ja rahvuste ajaloos.
Salong ootab kõiki leigareid ja leigarite sõpru reedel, 5. dets. kell 19 Rahvakultuuri Keskuse kohvikus (Vilmsi 55). Sissepäs suurtel 25.-, väiksematel 10.-
Täiendav info tel 056 459354 (Sille) ja tarmo.tiisler@er.ee

07.11.2003 Kristjan Toropi mälestuskonverents
15. novembril peetakse Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses konverentsi "Kristjan Toropi vaimne ja energeetiline pärand". Esinejate seas Helju Mikkel, Maie Orav, Vaike Sarv, Angela Arraste, Erika Põlendik, Kari Bergholm, Esa Niiranen, Anne Ojalo, Kalev Järvela, Kristin Kuutma. Õhtul simman Leigaritega. Lisainfo Eesti Folkloori Seltsist ja Põlva maavalitsusest. Infot programmi ja leigarite (ja sõprade) kohalesõidu kohta saab ka leigarid@leigarid.ee, tel 056 459354.

07.11.2003 Mardilaadale
Laupäeval, 8.nov. kell 13 tantsivad-laulavad-mängivad Leigarid Mardilaadal. Tule kaema - Tallinna Lauluväljakule!

13.10.2003 Leigarite kolmas salongiõhtu uurib meediat
Külas on meediakonsultant RAUL REBANE, kes räägib sellest, KUIDAS MEID MÕJUTATAKSE.
Salongiõhtu on reedel, 24. oktoobril kell 19 Rahvakultuuri Keskuse kohvikus (Vilmsi 55). Tere tulemast kõigile leigaritele koos perede ja sõprade-tuttavatega!
Sissepääs 25 kr, lastel 10. Täiendav info tarmo.tiisler@er.ee ja tel 056 459354.

07.10.2003 Uute tantsijate vastuvõtt
Leigarid ootavad uusi tantsijaid põhikooli segarühma igal esmaspäeval ja neljapäeval kell 17 Tallinna Lastekodu saalis (Kadaka tee 153) ja C-segarühma (keskkool, kutsekool, üliõpilased) igal esmaspäeval ja kolmapäeval kell 18 Tallinna Saksa Gümnaasiumi saalis (Sütiste tee 20). Tüdrukutel kaasa võtta tantsupartner. Poisid on oodatud nii üksi kui koos sõpradega. Lisainfo leigarid@leigarid.ee ja tel 056 459354 (Sille).

22.09.2003 Salongiõhtu
Et kevadel tuli esimene kord hästi välja, toimub
LEIGARITE teine SALONGIÕHTU
reedel, 26. septembril kell 19
Rahvakultuuri Keskuse kohvikus (Vilmsi 55).
Räägime KIRJANDUSE TÄHENDUSE MUUTUMISEST AJAS.
Külas on Tartu Ülikooli kirjandusprofessor, Postimehe kirjandustoimetaja REIN VEIDEMANN.
Oodatud on kõik leigarid ja leigarite sõbrad.
Sissepääs suurtele 25.- kr, väiksematele 10.-
Lisainfo tarmo.tiisler@er.ee või tel 056 459354

02.09.2003 Leigarit C-rühm kutsub
Kui oled aktiivne inimene vanuses 16-23 a ja fännad villast, diagnoositakse sul varem või hiljem soodumus rahvatantsule. Parem juba varem!
Näiteks 10. septembril kell 18 Tallinna Saksa Gümnaasiumi saalis.
Kui oled ilus, tark ja osav, tule kohe tantsima! Kui ei ole, tule ikka!
Trennid esmaspäeva ja kolmapäeva õhtuti, lisainfo www.leigarid.ee ja 056 459354.
Leigarite C-rühm

20.06.2003 Jaanilaupäev vabaõhumuuseumis
Vabaõhumuuseumis taaselustuvad 23. juunil vanad ajad - tähistatakse 1938. aasta võidupüha. Kes peost täit mõnu tahab saada, paneb ajastukohased riided selga.
Tantsu, tralli, tagaajamist, pasunakoore ja pillimehi, rahvamuusikat ja -tantsu, ühislaulumist, jõukatsumisi ja palju muud kella 16st 24ni.
LEIGARID tantsivad ja teevad tempe peamiselt Sassi-Jaanil, käivad ka tule juures ja külaväljakul.
Tule juures mängivad tantsuks UNTSAKAD.

06.06.2003 Leigarid raadios
Sel pühapäeval (8. juuni) kella 12-14 teeb Vikerraadio otsesaate suvisest vabaõhumuuseumist. Esimeses saates tuleb muuhulgas juttu ka leigaritest, kes lisaks jutule esitavad ühe laulu ja pilliloo.

06.06.2003 Igal laupäeval ja pühapäeval kell 11
Leigarite suvised esinemised Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares on alanud. Igal laupäeval ja pühapäeval kell 11 saab Köstriasemel või mõnel teisel õuel Leigarite tantsudele kaasa elada ja ise tantsimist proovida. Leigarite muuseumikavad on kokku pandud eestlaste vanadest seltskonnatantsudest, lauludest, mängudest ja pillilugudest.

19.05.2003 Mets
17. mail toimus Jõgevamaal Kassinurme mägedes ühine metsaistutamine, millest võtsid osa 2004. aasta üldlaulu- ja tantsupeo üldjuhid, Jõgevamaa lauljad ja tantsijad, meeskoorid Forestalia ja mehis, TTÜ vilistlasnaiskoor ja Leigarid. Istutati kuuski, käidi Kassinurme hiies, söödi suppi ja peeti simmanit. 2004. aasta kevadele on planeeritud juba ulatuslikum metsaistutamise kampaania, milles loodetavasti osaleb arvukalt üldtantsupeo "Las jääda ükski mets" osalisi.

29.04.2003 Leigarite esimene salongiõhtu
Reedel, 2. mail kell 19 toimub Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse kohvikus (Vilmsi 55) LEIGARITE esimene SALONGIÕHTU.
Jututeema: AJALOOSÜNDMUSTE JA PERSOONIDE TÄHENDUSTE MUUTUMINE AJAS – kuidas muutuvad ühiskonna hinnangud toimunud sündmustele ja ajaloolistele isikutele, missugused tegurid neid hinnanguid kujundavad.
Külas – ajaloodoktor DAVID VSEVIOV (paljudele kindlasti tuttav Vikerraadio populaarsest saatesarjast “Müstiline Venemaa”).
Oodatud on kõik leigarid ja leigarite sõbrad.
Sissepääs suurtele 25.- kr, väiksematele 10.-

21.04.2003 Mutionu pidu 1. mail kell 17 Kaja Kultuurikeskuses - Leigarite lasterühma 15. sünnipäev
Mutionu peole koguneb karvaseid ja sulelisi, kes tantsivad, laulavad ja mängivad pilli, igaüks vastavalt oma vanusele, oskustele ja elukogemusele. Huvitavat vaatamist ja kaasaelamislusti tahame pakkuda nii esinejate eakaaslasetele kui vanematele ja vanavanematele.
Ansambel Leigarid loodi esialgu ainult täiskasvanute kollektiivina. Esimene lasterühm asutati 1988. aastal ja see koosnes tantsijate endi lastest. Nüüd 15-aastaseks saav Leigarite lasterühm on ammu välja kasvanud ühe rühma raamidest. Üle 80 lapse õpib rahvatantse, -mänge ja -laule viies vanusegrupis, lisaks tegutseb laste pillirühm. Lapsed on rühmadesse kaasa toonud oma sõpru ja koolikaaslasi, põhituumiku moodustavad aga endiselt seltsiliikmete lapsed.
Mutionu peol astuvad üles kõik leigarilapsed – beebidest keskkooliõpilasteni. Tavaliselt tantsivad Leigarid eestlaste omaaegseid seltskonnatantse – möödunud ja ülemöödunud sajandi moelugusid, laste kontserdil tullakse aga välja sellesama folkloorse materjali töötlustega, mis kohati on võtnud äärmiselt tänapäevase vormi.
Kontserdipäeval ilmub rahvakunstiseltsi Leigarid ajalehe erinumber, kus on kirjas lasterühma ajalugu, laste eredaimad mälestused leigariks oldud ajast, endiste õpetajate meenutusi ja palju muud. Sissepääs kontserdile on vaba.

06.03.2003 Toropi simman 2003 - täiendatud
Hea inimene juhtis tähelepanu, et Leigarid ei kirjuta, mis kell kõik need kenad üritused 8. märtsil Pärnu Kontserdimajas algavad. Täpne info on nii: 15:00 algab kaheosaline kontsert, mis peetakse ilma vaheajata ja 16:30 paiku (pärast pisikest vaheaega) jätkub simman kammersaalis.

28.02.2003 Toropi simman Pärnu Kontserdimajas 08.03.2003
Rahvatants on omaaegne seltskonnatants. Kuigi ta on juba ammu kolinud osaliselt ka lavalaudadele, aitab seltskondlik rahvatantsude tantsimine eestlaste oma, mis sest, et moestläinud tantsuvara mäletada ja elus pidada.
Eesti rahvatantsude koguja, uurija, õpetaja ja publitseerija, Leigarite asutaja ja kauaaegne juht Kristjan Torop õpetas eestlasi uuesti tantsima tantse, mida tunti sajand ja rohkem aega tagasi. Lisamata kunstlikke täiendusi, küll aga julgustades tantsijat tunnetama vana tantsu läbi iseenda – tänapäeva inimese – keha ja vaimu. Igal kevadel, Kristjani sünniaastapäeva läheduses korraldavad Leigarid nn. Toropi simmani. Alguses toimusid need Tallinnas, paari aasta eest läksid aga rändama mööda Eestit – Toropi simmanit peeti Saaremaal, siis Jõgeval ja tänavu Pärnus. Simmanil saab rahvamuusika saatel jalga keerutada igaüks, sõltumata sellest, kas tantsud on juba tuttavad ja sammud selged või mitte. Sest tantsuõppimine käis vanasti simmanil oskajate pealt “spikerdades” ja täpselt samamoodi saab tantsud selgeks ka tänapäeval. Tänavu tulevad Leigarite pillimeestele appi Pärnumaa rahvakultuuri selts Hoiuspuu Audrust ja Kihnu poiste bänd.
Enne veel, kui simmaniks läheb, astuvad Leigarid siiski lavale. Sest miks piirduda ainult oma lõbuks tantsimisega, kui on mõtteid, mida tahaks öelda paljudele ja mis sobivad väljaütlemiseks rahvatantsu ja -muusika kaudu.
Pärnu Kontserdimaja laval tuleb esmaettekandele Leigarite verivärske lavakava “Munamäel”. Kava näitab pildikesi, mis võivad avaneda Eestile “pilvepiirilt alla vaadates”. Pildikesed seob katkematusse ringi see, milleta pärast naturaalmajanduse lõppu enam keegi läbi ei saa, aga millest viisakas seltskonnas väga ei räägita.
Pärast vaheaega etendatakse juba aastapäevad repertuaaris olnud “Erikat”, kus eesti tantsu keeles püütakse rääkida igaüht puudutavatest lihtsatest asjadest – inimese kasvamisest ja hulkade mõttetust hukkasaamisest tänapäeva maailmas.
Pilet 20 krooni. Lisainfo leigarid@leigarid.ee; tel 056 459354 – Sille Kapper, kunstilise juhi assistent.

19.02.2003 Tänapäeva kaltsuvaip
26. veebruaril kell 14 avatakse Tallinna Raekoja keldris näitus "Tänapäeva kaltsuvaip". Avamisel esinevad Leigarite lapsed Kangakudumise ja teiste tantsudega.

09.02.2003 Luuvalupäev Pirita Vaba Aja Keskuses
Lääne-Eestis on usutud, et luuvalupäeval ei maksa üldse väga tantsida - luud-liikmed valutavat aasta otsa. Vähemalt hüppamine-kargamine oli ebasoovitav. Pirita Vaba Aja Keskuses tantsime sel päeval siiski, võibolla siis natuke tasemini kui muidu. Kell 12. Kes tuleb, saab näha, kuidas meie tantsime ja ikka tasakesi kaasa liigutada ka. Peaaegu tund aega.

09.01.2003 ERIKA Ida-Virumaal
Kohtla-Järve Kultuurihoones tähistatakse 12. jaanuaril ansambli Virulane juhi, teeneka tantsuõpetaja Urve Kilgi 65. sünnipäeva. Leigarid lähevad külla ERIKA-kavaga.

30.10.2002 Mardilaat
Tallinna Lauluväljakul toimub Eesti Kodutööstuse Edendamise Keskseltsi korraldusel juba kuuendat korda MARDILAAT, kus lisaks käsitööliste näppude alt tulevale silmailule saab kaasa elada ka rahvatantsudele ja -laulule. Leigarid esinevad pealaval laupäeval-mardilaupäeval, 9. novembril kell 12 ja pühapäeval-mardipäeval, 10. novembril kell 13. Lisainfot mardilaada kohta ka www.folkart.ee

03.10.2002 ERIKA etendus Mustpeade Majas
Leigarite etendus ERIKA Tallinnas Mustpeade Majas (Pikk tn 26) 9. oktoobril kell 17:30. Mõtlik lavakava rohkem ja vähem töödeldud eesti rahvatantsudest. Sissepääs vaba.

27.09.2002 Uute vastuvõtt
Mis või kes on leigar ja kuidas selleks saab? Võib vaadata näiteks ÕS-ist, aga võib tulla ja ise proovida olla. Ootame uusi huvilisi tantsima, laulma ja/või pilli mängima 2. oktoobril kell 19 Tallinna Saksa Gümnaasiumi saalis.

08.09.2002 Üle-eestimaaline oige ja vasemba
Ullo Toomi 100. sünniaastapäeva puhul tantsitakse 14. septembril kõikjal Eestis oiget ja vasembat. Üks suurem tantsimine algab kell 11:45 Tallinna Raekoja platsil, kuhu koguneb arvatavasti enamus Tallinna rahvatantsijaid, leigarid ka.

05.09.2002 Suvehooaeg lõpeb
Leigarite selle hooaja viimane korraline kontsert vabaõhumuuseumis on laupäeval, 7. septembril kell 11. Ilusa ilmaga Köstriaseme õuel, vihma korral Kolu kõrtsis.

20.06.2002 JAANI-NÄDALAVAHETUS
Grillfesti ETNOLAVAL on peaesinejaks Leigarid. Koos Eesti Rahva Muuseumiga sisustatakse Tallinna Lauluväljakul pidutsejate õhtuid 21., 22. ja 23. juunil eesti oma tantsude, mängude, (jaani-)laulude ja pillimuusikaga. Jaanilaupäeval tuleb appi ka Heli-Neli. Vabaõhumuuseumi suurel JAANIKUL tantsivad Leigarid kogunisti kahel päeval - 22. juunil kell 20:30 ja 23. juunil kell 17 - sedakorda vanema rahvatantsu õueks nimetatud kodusel Köstriasemel.

07.06.2002 Leigarid tantsivad Raekoja platsil
Tallinna Vanalinna Päevade programmis saab Leigareid tantsimas näha laupäeval, 8. juunil kell 16 Raekoja platsil

08.05.2002 Leigarite selts saab 10-aastaseks
Rahvakunstseltsi Leigarid asutamisest möödub 2002. aasta 25. mail 10 aastat. Samal päeval kell 11 algavad Leigarite sellesuvised korralised esinemised vabaõhumuuseumis - kõik folkloorisõbrad on oodatud. Õhtul kell 17 saab aga Kaja Kultuurikeskuses näha tänavu talvel valminud lavakavasid Raadio Ring 0,0MHZ ja Erika. Muuseumisse pääsevad pealtvaatajad tavalise muuseumipiletiga, mida saab osta väravast. Õhtuse kontserdi piletid on eelmüügis, hind 25 kr, broneerimine ja info leigarid@leigarid.ee või tel 056 459354.

27.02.2002 Simman
Kristjan Toropi sünniaastapäeva simman toimub seekord Jõgeva Kultuurimajas, 9. märtsil pärast Leigarite kontserti. Tantsuks mängivad Leigarite pillimehed Toomas Toropi juhtimisel.

27.02.2002 Erika
Leigarid on välja tulnud sellekevadise lavakavaga. Pealkirja ERIKA all püütakse eesti tantsu keeles rääkida igaüht puudutavatest asjadest - inimese kasvamisest ja hulkade mõttetust hukkasaamisest tänapäeva maailmas. Esietendus oli 23. veebruaril Pärnu Nooruse Majas. Järgmine ülesastumine tuleb 9. märtsil kell 16 Jõgeva Kultuurimajas.

07.11.2001 Leigarite laste nukud Mardilaadal
Laululava ruumides 8.-11.nov. aset leidval Mardilaadal saab näha, kuidas Leigarite lapsed nukke teevad. Otsi III korruselt!

30.09.2001 Leigarid võitsid!
Lauluvõistluse Tarvanpää vastu muidugi! Mihklipäeva süldipeol Rakveres. Leigarite lapsed pidasid samal ajal Kuusalu rahvaga simmanit.

29.08.2001 Kihnu rahvamaja
31. augustil avatakse pidulikult uus Kihnu rahvamaja. Leigarid annavad sel puhul kihnlastele üle 4. detsembril 1999 rahvamaja toetuseks korraldatud simmanil alustatud raamatu toetajate nimedega.

21.08.2001 Taasiseseisvumispäev
Leigarite lapsed ja pillimehed korraldasid taasiseseisvumispäeva puhul Raekoja platsil laste folkloorisimmani. Kaasalööjaid tuli rohkem ja vähem eksootilisi - Võrumaast Vahemere ääreni. Väike vihm ega alternatiivüritus Toompeal ei seganud. Päris lõbus oli.

22.05.2001 Hooaeg algab
Maikuu viimasel laupäeval, 26. mail alustavad Leigarid regulaarseid esinemisi Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares. Kontserdid toimuvad igal laupäeval ja pühapäeval algusega kell 11. Vaatama-kuulama pääseb muuseumi sissepääsupiletiga. Ka vihma korral ei jää kontsert ära, vaid toimub Kolu kõrtsi talli all.

12.04.2001 Lauluvõistluse võitis Tarvanpää
7. aprillil Kuusalu rahvamajas asetleidnud, väga tasavägiselt kulgenud süldilaulude võistluse võitis Tarvanpää Selts. Jänni ei jäänud keegi, aga otsustaval hetkel valisid Leigarid vale laulu. Pärast võistlust jätkus sõbralik-metsik tantsuõhtu.

03.04.2001 Süldilaulude võistulaulmine
7. aprillil võistlevad Tarvanpää Selts ja Rahvakunstiselts Leigarid süldilaulude laulmises. Võistlus toimub Kuusalu rahvamajas. Žüriisse on palutud Kultuuriministeeriumi ja mõlema seltsi esindajad.

20.03.2001 Järvamaa rahvatantsupäev
Laupäeval 24. märtsil kell 14:30 saab Järvamaal, Kabala spordihoones veelkord näha Leigarite suurkontserti "Eesti tantsu antoloogia".

07.03.2000 Kristjani sünnaastapäeva tähistame seekord Saaremaal
10. märtsil kell 6 õhtul esinevad Leigarid Saaremaal, Lümanda kultuurimajas suure rahvatantsukontserdiga.
Pärast jätkub simman Leigarite ja Saaremaa pillimeeste eestvedamisel.

15.02.2001 Kontsert Eesti Vabariigi aastapäeval
24. veebruaril kell 15 esinevad Leigarid Salme Kultuurikeskuse laval suure kontserdiga eesti rahva tantsust. Lauldakse ja pilli mängitakse ka. Kutsed Põhja-Tallinna Linnaosa Valitsusest.

06.12.2000 Preemia
16. novembril andis Eesti Rahvuslik Folkloorinõukogu esmakordselt välja Pärimuskultuuri Auhinna. Auhind antakse ühele kollektiivile ja ühele eraisikule. Eraisiku auhind anti pr Laine Lõvile. Kollektiivi auhinna sai rahvakunstiselts Leigarid sihipärase ja tulemusrikka tegevuse eest eesti folklooripärandi järjepidevuse hoidmisel ja edasikandmisel.

26.09.2000 Võtame vastu uusi liikmeid
4. oktoobril kell 20.00 ootame kõiki tantsuijaid, laulujaid ja pillimehi, kes soovivad meiega ühineda, Tallinna Saksa Gümnaasiumi ( Sütiste tee 20) saalis.Loe lähemalt

06.08.2000 Esinemine Kuusalus Veljo Tormise juubelikontserdil
12.08.00 esinevad Leigarid Veljo Tormise juubelikontserdil Kuusalus (rahvamaja taga) Tormise-Toropi seatud tantsuga "5 eesti rahvatantsu segakoorile", koos kooridega.

05.08.2000 Kolu kõrtsi päev
13. augustil toimub Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares Kolu kõrtsi päev. Rahvuslikud toidud-joogid, rahvamängud ja jõukatsumised. Avamine kell 12, esinevad Leigarid, pärastpoole simman!

23.05.2000 Simman Vabaõhumuuseumis
Phapäeval, 28. mail saab jälle Leigaritega koos simmanit pidada. Simman toimub Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares, Kolu kõrtsi talli all. Algus kell 15:00.

09.05.2000 Suvine esinemishooaeg algab 27. mail.
27. mail algavad taas Leigarite igasuvised esinemised Eesti Vabaõhumuuseumis. Kontserdid toimuvad igal laupäeval ja pühapäeval algusega kell 11:00, tavaliselt Köstriaseme talu õuel, vihma korral Kolu kõrtsi tallis.
Vaatama pääsevad külastajad tavalise muuseumipiletiga.

22.02.2000 Simman Glehni lossis
Hea rahvatantsusõber!
Oled oodatud traditsioonilisele Kristjan Toropi sünniaastapäeva SIMMANILE Glehni lossi 5. märtsil 2000.a. kell 15

14.12.1999 Kihnu simmani tulu
Täna kanti simmani tuluna laekunud 60 048 krooni Kihnu Vallavalitsuse eriarvele

01.11.1999 Simman Lauluväljakul - Kihnu rahvamaja toetuseks
04.12.1999 kell 20.00 korraldavad Leigarid Lauluväljakul suure heategevussimmani, et koguda raha Kihnu rahvamaja taastamise toetuseks