Kristjan Torop

“Kultuurist rääkides mõeldakse tavaliselt kõrgkultuuri. Aga kultuur on igaühes meist igal sammul. Kultuuri võib jagada kirjalikuks ja suuliseks. Esimeses kehtib õige-vale printsiip (kord kirja pandud noodist mängides tuleb kirjutatut täpselt korrata), teises mitte. Leigarid on ühe jalaga kirjalikus, teisega suulises kultuuris.

Tants ja muusika on inimesele teispoolne reaalsus: võib käituda ja olla hoopis teisiti, nii, nagu päris reaalsuses ehk ei sobigi. Teispoolsuses viibimine aitab pärast jälle argimaailmas edasi kesta. Aga üleminek ühest reaalsusest teise peab toimuma – ja juba eelmängu taktide ajal.”

(Kristjani sõnad Leigarite 25. sünnipäeva õhtul toimunud trennis. Ajalehest Eesti Elu, märts II, 1994.)

(veel …)

Kalev Järvela

“Kirg on õpetaja ja tantsija jaoks üks põhilisi vajalikke omadusi. Kui on kirge, siis on saavutatav ja omandatav ka kõik muu. Mitte kunagi pole miski esitamiseks piisavalt valmis. Alati on võimalik rohkem saavutada. Kirg aitab leida seda, mida järgmisel esinemisel paremini teha.”

(veel …)

Jaan Sommer

Kaasmuusik Elina Aasa kirjutas kevadel 2016: „Hea on vaadata, kuidas inimene valdab oma pilli 200%. Ta nagu mängiks akordioni klahvidel ainult sõrmeotstega, kaugelt vaadates oleks käsi justkui paigal, samal ajal võib igasugu trillereid kõlada. Jaanil on ka meeletu rütmitunne (on väga palju väga häid mängijaid, kes üldse tempos ei püsi). Tema mängustiilist kumab läbi, et taust on tunduvalt mitmekesisem kui (rahva)tantsumuusika, see rikastab muuseumiesinemist omal moel.“

(veel …)